6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Ukraińcy dopłacą do mieszkania i żywności. Zmiany w organizacji pomocy uchodźcom

WARTO PRZECZYTAĆ

Uchodźcy przebywający w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania będą musieli ponosić część kosztów związanych z mieszkaniem i wyżywieniem. Ten i inne przepisy wchodzą w życie za sprawą znowelizowanej specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Specustawa pomocowa, która mówi o pomocy obywatelom Ukrainy w związki z wojną, która dotknęła ich kraj, obowiązywała od marca 2022 roku. 13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy, więc niektóre jej zapisy ulegną zmianie.

Dopłata do zamieszkania i wyżywienia

W związku z nowelizacją ustawy, od marca tego roku uchodźcy, przebywający w Polsce ponad 120 dni, będą musieli uczestniczyć w pokrywaniu części kosztów związanych ze swoim zakwaterowaniem i wyżywieniem — wyniesie to nie więcej, niż 40 zł za osobę dziennie. Osoby z dłuższym pobytem, ponad 180-dniowym, będą pokrywać 75 proc. tych kosztów, jednak nie więcej niż 60 zł za osobę dziennie. Z obowiązku tego będą zwolnione osoby niemogące podjąć pracy, np. te z małymi dziećmi, niepełnosprawnościami, czy w podeszłym wieku.

Z pewnością przyjęta nowelizacja nie polepsza sytuacji uchodźców. Przede wszystkim jest w niej nacisk na partycypację Ukraińców przebywających w ośrodkach zbiorowego zakwaterowania w kosztach związanych z zamieszkaniem i wyżywieniem. Po pewnym czasie przebywania tam będą sami musieli dopłacać niemałą część do swojego utrzymania — mówi Magdalena Nazimek-Rakoczy, prawniczka współpracująca z punktem informacji dla migrantów i uchodźców Wromigrant. — Trzeba jednak podkreślić, że jest tu też lista wyjątków dotyczących m.in. osób niepełnosprawnych czy kobiet w ciąży — dodaje.

Zmiany w świadczeniach socjalnych

Świadczenia socjalne, takie jak np. 500+, 300+ czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, będą wstrzymywane, gdy uchodźca wyjedzie z Polski na dłużej niż 30 dni. Dane o opuszczaniu i wkraczaniu na teren kraju będą trafiały do ZUS-u bezpośrednio z rejestru Straży Granicznej.

Plusem przyjętej nowelizacji są zapisy dotyczące kwestii, co do których były wcześniej wątpliwości oraz ułatwienia takie jak np. zniesienie wymogu osobistego stawiennictwa przy składaniu wniosku o pobyt czasowy dla osób ze statusem UKR — tłumaczy Magdalena Nazimek-Rakoczy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI