Ładowanie

Ul. Olszewskiego: remont i pielęgnacja dębów. Nastąpią zmiany w ruchu

24 maja, 2024

Fot. Inwestycje we Wrocławiu, Facebook

Wkrótce na Biskupinie ruszą prace remontowe. Chodzi o odcinek ulicy Olszewskiego, na której zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu. Prace potrwają do końca sierpnia. Obejmą budowę nowej nawierzchni i poprawę warunków życia ponad 100-letnich dębów, które rosną przy tej ulicy.

Prace remontowe ruszą na ponad kilometrowym odcinku ul. Olszewskiego, od Alei Wielkiej Wyspy do ul. Spółdzielczej. Zostanie na nim wymieniona nawierzchnia jezdni oraz wzmocniona jej konstrukcja. Wykonawca zadania wyreguluje historyczne krawężniki i wyremontuje zjazdy. Co istotne, remont odbywa się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. 

źródło: Inwestycje we Wrocławiu, Facebook

Prace te wymagają jednak zmian w ruchu drogowym w tej części miasta. Od soboty 25 maja remonty będą trwały na odcinku od ul. Chełmońskiego do ul. Spółdzielczej. Oznacza to, że kierowcy, którzy będą jechać w stronę centrum, użyją w tym celu objazdu. Oferowana trasa w kierunku centrum prowadzi przez ul. Spółdzielczą do ul. Dembowskiego i dalej na Aleję Wielkiej Wyspy. 

Koniec prac na tym odcinku planuje się pod koniec sierpnia. Wciąż jednak trwają uzgodnienia wojewódzkiego konserwatora zabytków dotyczące prac na ostatnim odcinku ul. Olszewskiego od Gersona do Bacciarellego. Stan nawierzchni od ul. Spółdzielczej do ul. Gersona udało się już poprawić wcześniej. 

Pielęgnacja ponad 100-letnich dębów przy ul. Olszewskiego

Bardzo istotnym dla całego przedsięwzięcia elementem jest poprawa warunków bytowych ponad 100-letnich dębów, które rosną przy głównej ulicy Biskupina. Łącznie fragment ten liczy 125 dębów. Większość z nich to kilkudziesięciometrowe olbrzymy. Należy chronić to szczególne dziedzictwo. Aleja ta jest bowiem uważana za jedną z najpiękniejszych tego typu w Polsce. W najbliższym czasie dojdzie więc do wielu działań pielęgnacyjnych. Na początku, wykonawca zdejmie masę bitumiczną z korzeni od strony jezdni, która to znajduje się na dawnej drodze rowerowej. Nastąpi także aeracja gleby, która ma na celu poprawę przepływu powietrza, wody i składników odżywczych do korzeni roślin. Przeprowadzi ją znany arborysta Maciej Motas. Oprócz tego, przy drzewach pojawi się ziemia kompostowa i zrębki. Do tego osoby odpowiedzialne za zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzą mikoryzację oraz zastosują kwasy humusowe i specjalne nawożenie. W zaplanowaniu działań, wykorzystane zostaną zalecenia specjalistów z Uniwersytetu Przyrodniczego.

To jednak nie koniec inwestycji w tej części miasta. Wrocławskie Inwestycje mają bowiem w tym roku ogłosić przetarg na projektowanie drogi rowerowej na ul. Olszewskiego. Wedle planu, poprowadzi po północnej stronie między torowiskiem a istniejącym chodnikiem.

Zobacz także: Podwórkowa inwestycja na Kleczkowie. Powstanie boisko, plac zabaw i siłownia terenowa.

Tagi