Projekt Ulopolis, czyli politechnicznej pasieki, której życie można śledzić online 24 godziny na dobę, zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Genius Universitatis w kategorii Genius Ad. Z kolei gra terenowa PWr Challenge, event wspierający rekrutację, uzyskał wyróżnienie.
Genius Ad jest kategorią, w której nagradzane są niestandardowe działania promocyjne polskich uczelni. Zgłoszenia w konkursie oceniają specjaliści z branży marketingu i reklamy, a w tegorocznej edycji swoje kandydatury zgłosiło 35 uczelni i wydziałów uczelni z całej Polski.
Ulopolis — śledź życie pszczół 24 godziny na dobę
Ulopolis to projekt naukowy, z dużym naciskiem na działania edukacyjne i popularyzatorskie.
Na dachu budynku w kampusie Politechniki Wrocławskiej stanęły trzy ule wyposażone w system urządzeń pomiarowych – dzięki którym naukowcy pracują nad nowymi strategiami pozwalającymi walczyć ze zmniejszaniem się populacji pszczół. Na stronie projektu można śledzić obraz z sześciu kamer zainstalowanych wewnątrz i na zewnątrz uli. Dla ciekawskich są też na bieżąco uzupełniane wyniki z pomiarów temperatury, wilgotności czy zanieczyszczeń w powietrzu. Najmłodsi znajdą tam gry, zabawy i krzyżówki.
– Skala zainteresowania Ulopolis bardzo nas zaskoczyła, a jednocześnie ogromnie nas cieszy – podkreśla prof. Andrzej Szczurek. – Kiedy zaczęliśmy swoje działania, pytaliśmy – zwłaszcza młodzież – jakie jest ich pierwsze skojarzenie z pszczołą. Spodziewaliśmy się takich słów jak „miód” czy „ul”. Tymczasem najczęściej padało „użądlenie”. To niepokojący problem. Chcemy zmienić takie myślenie, bo nie możemy traktować zapylaczy jako wrogów. W końcu są związane z aż 75 proc. produkcji żywności. Musimy je wspierać i tworzyć dla nich jak najlepsze warunki, by nie wymierały.
Za projekt odpowiadają dr hab. Andrzej Szczurek, prof. uczelni i dr hab. inż. Monika Maciejewska, prof. uczelni z Wydziału Inżynierii Środowiska, we współpracy z fundacją Ambasada Pszczół i Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym.
PWr Challenge — promocyjna gra terenowa z wyróżnieniem
Jury doceniło również ubiegłoroczną grę terenową PWr Challenge, w której organizację zaangażowane były wszystkie wydziały uczelni oraz wiele kół naukowych i organizacji studenckich.
Uczestnicy zabawy mieli do wykonania trzynaście różnorodnych zadań i nietypowych wyzwań – takich jak m.in. sterowanie ręką robota stemplującego, budowanie z patyczków mostu Leonarda da Vinci, rozpoznawanie wydrukowanych na drukarkach 3D kości, krzyżówka chemiczna, badanie temperatury kamerą termowizyjną czy łamigłówki matematyczne.
Wydarzenie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem wśród szkół średnich z Dolnego Śląska. Chęć udziału zgłosiło aż 20 placówek. W sumie przez kampus przewinęło się tego dnia ponad 500 osób. Kolejną edycję imprezy planujemy na czerwiec.