Ładowanie

Konferencja prasowa ws projektu RozwijaMy. Od lewej; prof. hab Dariusz Janczak - Prorektor ds. klinicznych, prof dr hab. Piotr Ponikowski - Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Marcin Drozd - Dyrektor USK we Wrocławiu

Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu: Przeprowadzki i Rozwój

26 czerwca, 2024

Konferencja prasowa ws projektu RozwijaMy. Od lewej; prof. hab Dariusz Janczak - Prorektor ds. klinicznych, prof dr hab. Piotr Ponikowski - Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, Marcin Drozd - Dyrektor USK we Wrocławiu Fot. USK we Wrocławiu

Latem Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) we Wrocławiu przeniesie swoje kliniki z zabytkowego kampusu na osiedlu Plac Grunwaldzki do nowoczesnego kompleksu na Gaju. Jest to część strategii rozwoju USK i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dzięki temu powstaną na uczelni dwa nowe wydziały.

Od 1 lipca w życie wejdą zmiany organizacyjne w USK, które będą miały znaczący wpływ na pacjentów i personel. Szpital działa obecnie w dwóch lokalizacjach: na starym kampusie przy moście Zwierzynieckim (Kliniki przy ul. Curie-Skłodowskiej) oraz w nowszych budynkach przy ul. Borowskiej.

Do końca sierpnia trzy kliniki zostaną przeniesione na Borowską:

  • Dermatologia, wenerologia i alergologia (ul. Chałubińskiego 1)
  • Geriatria (ul. Wybrzeże Pasteura 4)
  • Choroby wewnętrzne i alergologia (ul. Wybrzeże Pasteura 4)

Pomimo przeprowadzki, oddziały będą nadal przyjmować pacjentów. Tomasz Król, rzecznik prasowy USK podkreśla natomiast, że proces relokacji nie spowoduje przerwania działalności klinik.

Decyzja o przeniesieniu wynika z potrzeby zapewnienia pacjentom bardziej komfortowych warunków w nowocześniejszych budynkach przy ul. Borowskiej.  Jednocześnie ukróci ona trudności związane z transportem pacjentów między dwoma oddalonymi lokalizacjami.

Nowa organizacja umożliwi również sprawniejszy dostęp do wieloprofilowych jednostek w jednym miejscu. To z kolei ograniczy konieczność transportu pacjentów między oddziałami. Tomasz Król wyjaśnia, że oddziały w jednym miejscu pozwolą dostosować się do nowej koncepcji leczenia. Według niej bowiem, pacjent pozostaje w szpitalu tylko tak długo, jak jest to konieczne.

Nowe Funkcje dla Starego Kampusu

Nie skończy się na przeniesieniu trzech klinik tego lata. Do 2030 roku planuje się bowiem przeniesienie pediatrii oraz oddziałów hematologii, nowotworów krwi i transplantacji szpiku. Ostatnią kliniką, która zmieniła lokalizację, była klinika ginekologii i położnictwa w grudniu 2021 roku.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, do którego należą opuszczane budynków, planuje rozszerzenie funkcji edukacyjnej tych obiektów.  Planuje to zrobić tak, aby dostosować je  do nowoczesnych standardów nauczania. W planach jest zatem stworzenie nowoczesnego ośrodka dydaktyczno-naukowego z większą liczbą sal seminaryjnych, wykładowych, ćwiczeniowych i laboratoryjnych.  Ponadto powstać ma kilka jednostek naukowych, takich jak centrum egzaminacyjne, centrum pracy zdalnej, centrum zaawansowanych technik edukacyjnych i centrum symulacji stomatologicznej.

USK i UMW razem w Projekcie RozwijaMY

Zmiany są częścią projektu RozwijaMY, który przyniesie nowości na uczelni i w szpitalu przy Borowskiej. Na uniwersytecie otwarte zostaną więc dwa nowe wydziały: pielęgniarstwa i położnictwa z katedrą ratownictwa medycznego oraz fizjoterapii.

UMW jest pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, na której pielęgniarki i położne będą się kształcić w osobnym wydziale. Ponadto uruchomione zostaną studia w języku angielskim na kierunku pielęgniarskim. Zmodyfikowana zostanie struktura wydziału nauk o zdrowiu, którego ważnym elementem staną się nowe technologie w medycynie — informuje USK.

Nowości, które wkrótce mają pojawić się w USK przy Borowskiej obejmują:

  • Instytut Chorób Wewnętrznych
  • Uniwersyteckie Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej
  • Uniwersyteckie Centrum Neurologii i Neurochirurgii
  • Uniwersyteckie Centrum Położnictwa i Ginekologii
  • Uniwersyteckie Centrum Dermatologii Ogólnej i Onkologicznej

Główne cele planu rozwoju szpitala i uniwersytetu to nowoczesna opieka nad pacjentami, dydaktyka o lepszej organizacji oraz interdyscyplinarny proces naukowy. Projekt RozwijaMY senat uczelni przyjął na początku czerwca tego roku.

Zobacz również: Politechnika Wrocławska otwiera nowy kierunek — logistyka przemysłowa.

Tagi