7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Urodzinowa niespodzianka dla tygrysa. Tengah skończył 14 lat

WARTO PRZECZYTAĆ

Tygrys sumatrzański Tengah z wrocławskiego zoo otrzymał dziś od swoich opiekunów wołowinę zapakowaną w kolorowe kartony z serduszkami. Pracownicy przy okazji jego urodzin opowiedzieli o zagrożeniach dla gatunku oraz o podejmowanych przez nich działaniach ochroniarskich.

Urodziny Tengah, fot. ZOO Wrocław

Tengah urodził się 26 lutego 2009 roku w zoo w Rheine w Niemczech. Dzisiaj we wrocławskim zoo obchodzone były jego 14. urodziny. Niestety, populacja jego krewnych w naturze jest krytycznie zagrożona wyginięciem. Działania ochroniarskie , które podejmuje między innymi Fundacja ZOO Wrocław – DODO pomagają poprawić warunki życia zwierząt w środowisku naturalnym.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Urodziny Tengah

Do Wrocławia Tengah przyjechał w maju 2010 roku. Z samicą Nuri doczekał się córki o imieniu Surya, w ubiegłym roku wyjechała do zoo w Cottbus, aby poznać partnera i brać udział w programie hodowli tygrysów sumatrzańskich.

W stosunku do opiekunów Tengah jest spokojny, natomiast często denerwuje się na zwiedzających, którzy wymachują do niego rękoma, czy uderzają w szyby. Za to jest bardzo cierpliwy i spokojny w stosunku do Nuri – opowiada Paweł Sroka, Kierownik Wydziału Ssaków Drapieżnych.

Z okazji urodzin Tengah otrzymał kartony, które wypełnione były wołowiną. Na widok smacznej niespodzianki zwierzę bardzo się ucieszyło.

Krytyczna sytuacja tygrysa sumatrzańskiego

Tygrysy sumatrzańskie występują na kurczących się obszarach indonezyjskiej wyspy Sumatry. Wyrąb lasów pod uprawy palmy olejowej, zmusił zwierzęta do wycofania się w górzyste tereny wyspy. Ten gatunek szczególnie cierpi również z powodu kłusownictwa i nielegalnego handlu częściami ciała tygrysów. Część osób nadal wierzy w szkodliwe i niczym nieuzasadnione praktyki medycyny chińskiej, według której kły, pazury czy prącie tygrysów chroni przed chorobami.

Jak możesz wesprzeć tygrysy?

Fundacja DODO wraz z wrocławskim zoo wspiera program ochrony tygrysów na Sumatrze w Parku Narodowym Kerinci Seblat prowadzony przez WildCats Conservation Alliance, w którym żyje obecnie 33% światowej populacji tych zwierząt. Dzięki patrolowaniu parku, w ostatnich latach aresztowano ponad 70 kłusowników i usunięto 85 sideł. Zadaniem programu jest też edukowanie lokalnej ludności, co przyczynia się do zmniejszenia kłusownictwa.

Zobacz również:  Na meczach WKS Śląsk ma nie być kibiców gości. Kontrowersyjna decyzja wojewody

Bardzo duża pomoc finansowa przekazywana na ratowanie tygrysów pochodzi z rozliczeń podatkowych Darczyńców. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji ZOO Wrocław – DODO, gdyż ten pozornie drobny gest ma naprawdę duże znaczenie. Każda złotówka realnie pomaga tygrysom w naturze, za co ogromnie dziękujemy– mówi Marta Gondek, prezes zarządu Fundacji ZOO Wrocław – DODO.

Fundacja od początku swojej działalności przekazała ponad 26,5 tys. zł na ochronę różnych gatunków tygrysów. Każdy może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w naturze dzikich kotów poprzez przekazanie 1,5% podatku na rzecz fundacji: KRS Fundacji ZOO Wrocław – DODO 0000623492.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI