Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne

UWr prowadzi nabór do badań w zakresie kryminalistyki

19 października, 2023

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego będą badać proces rozkładu ludzkich włosów. Informacje uzyskane w ramach badania mogą okazać się pomocne w sprawach “zaginięć bez śladu”.

„Znaczenie wybranych czynników biologicznych i środowiskowych w procesie rozkładu ludzkich włosów” to tytuł projektu prowadzonego przez Uniwersytet Wrocławski. Badacze sprawdzą czy istnieją zależności między kolorem włosów, wiekiem, płcią oraz pochodzeniem dawcy, a tempem rozkładu włosów w środowisku wodnym oraz glebowym.

Podczas projektu podejmiemy próbę ustalenia czasu powstawania zmian degradacyjnych, co umożliwi stworzenie modelu rozkładu włosa. Dzięki temu włosy mogą stać się w przyszłości materiałem użytecznym podczas szacowania PMI (post mortem intervallum), czyli czasu jakı upłynął od wyrwania włosa do znalezienia dowodu. Wyniki tego badania są szczególnie ważne w odniesieniu do tak zwanych zagınięć bez śladu, gdy na miejscu zdarzenia nie ma ciała. Wówczas włos może okazać się kluczem do rozwiązania sprawy – informuje Uniwersytet Wrocławski.

Jakie badania obejmuje projekt?

Badania wykonywane w ramach projektu:

  • kwestionariusze ankiet kwalifikujące do badania;
  • pobranie włosów przy pomocy pęsety z okolicy potylicznej głowy;
  • analiza mikroskopowa włosów z uwzględnieniem czasu powstawania zmian degradacyjnych;
  • analiza mykologiczna zmian degradacyjnych włosów.

Warunki uczestnictwa w badaniu

W badaniu mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie:

  • bez zdiagnozowanych chorób przewlekłych;
  • nieprzyjmujące leków na stałe;
  • niepalące i niestosujące używek oraz leków co najmniej 3 miesięcy przed uczestnictwem w badaniu;
  • o włosach naturalnych, niefarbowanych oraz niedotkniętych zabiegami fryzjerskimi ingerującymi w strukturę włosa (np. keratynowe prostowanie, botoks, Olaplex) przez co najmniej 3 miesięcy przed przystąpieniem do badania.

Przebieg badania

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w badaniu wypełniają formularz zgłoszeniowy, a następnie umawiają się na termin wizyty telefonicznie lub drogą mailową. Kolejnym krokiem jest podpisanie zgód oraz formularzy niezbędnych do pobrania materiału biologicznego. Samo badanie trwa około 15 minut. Uczelnia informuje, że „od dawcy przy pomocy pęsety pobrane zostanie około 15-20 włosów z korzeniami. Włosy zostaną spakowane do papierowych kopert i przekazane do dalszych analiz. Udział w projekcie jest w pełni anonimowy, a uczestnik może wycofać się w każdym momencie badania”. Badania będą się odbywały w budynku Zakładu Biologii, Ewolucji i Ochrony Bezkręgowców UWr. przy ul. Przybyszewskiego 65 we Wrocławiu.

 

Tagi