6.9 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

W 2022 roku we Wrocławiu urodziło się 182 dzieci dzięki miejskiemu programowi in vitro

WARTO PRZECZYTAĆ

Od 2019 roku miasto wspiera pary starające się o potomstwo metodą in vitro. Na program leczenia niepłodności przeznaczono w ubiegłym roku 800 000 zł, a na świat przyszło 182 dzieci.  Jakie warunki trzeba spełniać, by skorzystać z refundacji?

Program in vitro prowadzony we Wrocławiu zakłada dofinansowanie kosztów jednego cyklu zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcji zarodka dla każdej pary, pozostającej w związku małżeńskim lub partnerskim. W 2022 roku do projektu zgłosiło się 228 par, z czego:

  • 120 kobiet zostało poddanych zabiegowi in vitro,
  • 44 panie zaszły w ciąże,
  • 182 dzieci przyszło na świat.

    Koszt dofinansowania programu w ubiegłym roku wyniósł 800 000 zł. Łącznie, od 2019 roku przeznaczono na ten cel  3 mln 200 tys. zł z budżetu miasta.

Kto może uzyskać dofinansowanie leczenia in vitro?

W 2023 roku “Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Wrocławia” będzie kontynuowany w klinice InviMed, przy ul. Dąbrowskiego 44. Maksymalna kwota dofinansowania to 5000 złotych. Refundację można otrzymać pod warunkiem spełnienia poniższych kryteriów:

  • stwierdzona przyczyna niepłodności lub nieskutecznego leczenia niepłodności okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu,
  • w dniu zgłoszenia do Programu kobieta nie ukończyła 40-tego roku życia, ale dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat (wg rocznika urodzenia) pod warunkiem dobrze rokującej rezerwy jajnikowej, potwierdzonej badaniem AMH powyżej 0.7 ng/mL) lub w przypadku par realizujących procedurę zapłodnienia w ramach dawstwa innego niż partnerskie (dawstwo żeńskich komórek rozrodczych) lub procedury adopcji zarodka,
  • para pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim,
  • w dniu kwalifikacji do Programu oboje są mieszkańcami Wrocławia i rozliczają podatek dochodowy   w Urzędach Skarbowych we Wrocławiu (z wyłączeniem I Urzędu Skarbowego przy ul. Klimasa 34, 50-515 Wrocław).

Żeby zgłosić się do programu, należy wypełnić formularz. Jest on dostępny TUTAJ.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI