1.6 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

W centrum miasta powstaje ścieżka rowerowa. Podczas budowy znaleziono przedwojenny element

WARTO PRZECZYTAĆ

Trwa budowa nowej ścieżki rowerowej od przejścia podziemnego pod pl. Jana Pawła II do ul. Rybackiej. Prace zostały wstrzymane, gdy robotnicy wykopali tam niecodzienne znalezisko. Co znaleźli w trakcie robót?

Budowa ścieżki rowerowej, fot. Wrocławskie Inwestycje

Wrocław inwestuje w rozwój infrastruktury drogowej, o czym świadczą kolejne podejmowane inwestycje w tym zakresie. W 2021 roku miasto przeznaczyło na jej budowę 13,7 mln złotych. Do tej pory łączna długość dróg rowerowych wynosi we Wrocławiu 385,4 km. Obecnie trwają prace nad nową ścieżką prowadzącą od przejścia podziemnego pod pl. Jana Pawła II do ul. Rybackiej.

Niecodzienne znalezisko

W trakcie robót, pracownicy ku swojemu zaskoczeniu odnaleźli fragment przedwojennego torowiska. Ta niecodzienna sytuacja na kilka dni wstrzymała prace nad budową ścieżki. Na miejsce udał się wojewódzki konserwator zabytków, który zezwolił na dalsze prace na tym odcinku.

– Prace wróciły na wszystkie odcinki, ponieważ konserwator zezwolił na to po znalezieniu torowiska. Miało to miejsce dwa tygodnie temu. Kilka dni temu natomiast weszliśmy w nową fazę prac, ponieważ zamknęliśmy ulicę Sokolniczą, aby wykonać roboty sieciowe i brukarskie w tamtym miejscu. – skomentował Bartosz Nowak, Zarząd Inwestycji Miejskich.

Torowisko zostanie decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków zachowane, natomiast my zasugerowaliśmy, żeby ono było wyeksponowane. Ważne natomiast jest to, żeby ślad po nim był poza ścieżką, bo to by mogło być po prostu niebezpieczne – dodał.

Budowa nowej ścieżki rowerowej

Ścieżka łącząca trasę między ul. Rybacką, a przejściem podziemnym pod pl. Jana Pawła II jest budowana od maja. Zamknięto wtedy część parkingu znajdującego się przy pl. Solidarności. Przy ścieżce planowane jest posadzenie zieleni, m.in. krzewów, róż, jaśminowców oraz drzew. Jest to inwestycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego, a jej koszt wyniesie ponad milion złotych. Ścieżka zostanie oddana do użytku prawdopodobnie pod koniec września br. roku.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3