Uniwersytecki Szpital Kliniczny przy ul. Borowskiej we Wrocławiu w maju odnotował okrągłą transplantację. Tamtejsi lekarze w dwa lata przeszczepili aż 100 serc. Miejsce w ogólnopolskiej czołówce ośrodków medycznych zapewniło zaangażowanie personelu oraz sprawna organizacja.
Do 9 czerwca 2023 r. w USK przeprowadzono przeszczep serca u 82 mężczyzn i 19 kobiet. Najmłodszy z pacjentów miał 19 lat, a najstarszy 73 lata. Średnia wieku operowanych to 53 lata. Wrocławski szpital wykonuje transplantacje serca od dwóch lat — uprawnienia do przeprowadzenia tego typu operacji nadano mu na początku 2021 roku, jako szóstemu ośrodkowi w Polsce.
Inicjatorem i pomysłodawcą utworzenia ośrodka transplantacji serca we Wrocławiu był prof. dr hab. n. med. Piotr Ponikowski, rektor UMW i dyrektor Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu, a pierwszego przeszczepu dokonano 25 lutego 2021 roku.
– Dla mnie, lekarza, który 35 lata temu skończył studia oraz moich współpracowników to był historyczny moment. Cieszę się, że mogłem rektorowi prof. Bogdanowi Łazarkiewiczowi, nestorowi chirurgii, który jako jedyny spośród znanych mi osób pracował z twórcą polskiej kardiochirurgii prof. Wiktorem Brossem, przekazać to, co mu kiedyś obiecałem: że Profesor dożyje dnia, kiedy będę mógł mu powiedzieć, że we Wrocławiu robimy przeszczepy serca – mówił prof. Ponikowski.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Liczy się czas, stąd pomoc helikopterów
Dla pacjentów, którzy potrzebują przeszczepu serca, liczy się każda minuta. USK we Wrocławiu był pierwszym ośrodkiem transplantacyjnym w Polsce, który skorzystał z pomocy policyjnych śmigłowców od Zarządu Lotnictwa Górnego Sztabu Komendy Głównej Policji. Dzięki nim możliwy był sprawny transport narządu z najdalszych regionów kraju.
— Każda transplantacja to walka z czasem, bo wielu pacjentów z uwagi na stan zdrowia nie może już opuszczać szpitala. Przeszczepienia wykonuje się wtedy, gdy są dawcy, dlatego naszym moralnym obowiązkiem jest skorzystać z sytuacji, kiedy narząd jest zgłoszony do pobrania. Nieocenioną pomoc niesie nam Policja, gdy trzeba przetransportować narząd z dalszych regionów Polski — tłumaczył prof. Michał Zakliczyński, kierownik Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK.
Transplantacja serca jest dla niektórych pacjentów ostatnią szansą na uratowanie życia. Przez to, że narząd ten nie jest łatwo dostępny, zabiegi te nie są często przeprowadzane.