9.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

W kamienicy na Nadodrzu trwa renowacja zjawiskowych polichromii

WARTO PRZECZYTAĆ

Przy ul. Pomorskiej w ponad 120-letniej kamienicy odbywają się prace konserwatorskie. Specjaliści z Pracowni Konserwacji Zabytków Piotra Pelca odsłaniają ukryte pod tynkami i farbami piękne polichromie.

Renowacja sieni wejściowej w kamienicy przy ul. Pomorskiej, fot. Tomasz Hołod/wroclaw.pl

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Od końca 2022 roku trwają prace w kamienicy przy ul. Pomorskiej. Konserwatorzy zajmują się odnową wielobarwnych ozdób malarskich ścian i sufitów, a także oczyszczaniem sztukaterii w części sieni wejściowej. Nad renowacją czuwa Pracownia Konserwacji Zabytków Piotra Pelca.

Zobacz też: Nadodrzańskie podwórko zyska nowy plac zabaw. Będzie kolorowo

Renowacja kamienicy. Piękne polichromie znów będą przykuwać wzrok  

Specjaliści z Pracowni Konserwacji Zabytków Piotra Pelca odsłonili już malowidła na suficie i ścianach. Można zauważyć, że zachowały się oryginalne kolory polichromii.

– Kamienica pochodzi z końca XIX wieku i jak wiele budynków mieszkalnych w okolicy była ciekawie zdobiona. Odsłoniliśmy spore fragmenty malowideł na suficie i ścianach w sieni. Odkrywki na wyższych piętrach pokazały, że cała klatka schodowa był w ten sam sposób zdobiona. Niestety, renowacja całej klatki wiąże się ze sporymi kosztami, dlatego na razie zajmujemy się tylko sienią wejściową. – mówi Piotr Pelc z Pracowni Konserwacji Zabytków.

Wykonanie zadań zajmie konserwatorom jeszcze kilka miesięcy. Prace są bardzo kosztowne, a także pochłaniają dużo czasu.

Bardzo czasochłonne jest usuwanie kolejnych warstw farb olejnych ze ścian. W dolnej partii korytarza podczas powodzi stała woda, dlatego z tych fragmentów lamperii farby trudniej schodzą. – informuje Piotr Pelc z Pracowni Konserwacji Zabytków.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI