13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Rtęć zanieczyściła Odrę? Zaskakujące odkrycie niemieckich naukowców

WARTO PRZECZYTAĆ

Od kilku dni ważnym tematem w miastach położonych nad Odrą jest katastrofa ekologiczna, która dotknęła rzekę. Została zanieczyszczona na całej długości, co zaniepokoiło również naukowców z Niemiec. Z ich badań wynika, że znajduje się w niej niebezpieczna rtęć.

fot. NewsLubuski/ East News

Z Odry wyłowiono tony martwych ryb. Cały ekosystem został zachwiany, a jego regeneracja potrwa lata.

Odrę dotknęła katastrofa ekologiczna

Wcześniej podejrzewano, że do rzeki mógł trafić mezytylen, czyli silnie trująca substancja stosowana w przemyśle jako rozpuszczalnik lakierów, żywic i klejów. Z badań przeprowadzonych na pobranych próbkach wody przez niemieckich naukowców wynika jednak, że w rzece obecna jest rtęć.

Nie stwierdzono jeszcze czy to właśnie rtęć odpowiada za masowe zgony zwierząt, wiadomo jednak, że jest to substancja silnie toksyczna.

Jeśli stwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rtęć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność. – ostrzega lekarz, dr Paweł Grzesiowski

Śnięte ryby w fosie miejskiej

Zdjęcia śniętych ryb z Odry pojawiają się w sieci od początku sierpnia. Wyłowiono ich już ponad 7 ton. Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, na swoim Twitterze poinformował o rybach, wyłowionych z wrocławskiej fosy miejskiej.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI