Biurowiec L’UNI na Starym Mieście mieści się w dawnym budynku Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Za historyczną elewacją kryją się nowoczesne powierzchnie biurowe. Zobacz, jak wygląda teraz wnętrze dawnej „Farmacji”.
Nazwa L’UNI nawiązuje do francuskiego określenia L’Université — Uniwersytet. Związana jest z faktem położenia budynku, który znajduje się zaraz obok gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego. Dawniej obiekt ten był siedzibą Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego. Dziś jego wnętrza w nie przypominają już tych sprzed lat.
– Nie było to łatwe i tanie, ale zależało nam, by jak najwięcej tkanki historycznej w budynku zostawić. Chodziło o połączenie historii i nowoczesności – zaznacza dr Marcin Dudarski, członek zarządu spółki L’Uni.
Historyczny styl elewacji został, jednak we wnętrzu zadziała się prawdziwa rewolucja. Wyburzono i zbudowano od nowa ok. 95% przestrzeni, zachowując jedynie takie elementy jak klatka schodowa, stolarka drzwiowa oraz część stropów łukowych. Teraz zobaczymy tam przeszklony dach, przestronne powierzchnie oraz dwie windy. Prace nadzorował konserwator.
— W środku budynku znajdowało się patio, gdzie prowadzono wykopy pod fundamenty windy. W nienaruszonym gruncie znaleziono ślady wcześniejszego osadnictwa. Archeolodzy znaleźli między innymi pozostałości obiektu określonego jako suszarnia cegieł, gdzie dominowała ceramika z okresu 2 poł XII i 1 poł. XIII — informuje Waldemar Weintritt, Project Manager z JP Weber.
Odnowienie budynku rozpocznie nowy etap jego historii — już jako L’Uni
Właściciel budynku, spółka L’Uni, chciała, by przy przedsięwzięciu uczestniczyło jak najwięcej wrocławskich firm. W ten sposób za projekt inwestycyjny, czyli budowę, strukturę finansowania oraz aspekty prawno-podatkowe odpowiadały wyspecjalizowane zespoły JP Weber. Prime Project objęło nadzór inwestorski remontu. Architektem była – Maćków Pracownia Projektowa a generalnym wykonawcą – OZ-BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe sp. z o.o.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
– Decyzja o remoncie zapadła w 2019 r. Wybuch pandemii spowodował, że biurowce opustoszały, było więc pytanie, czy nasza budowa ma sens. Mieliśmy podpisaną umowę z generalnym wykonawcą, więc rozpoczęto prace. Budowa ruszyła w sierpniu 2020 r. i trwała dwa lata – mówi dr Marcin Dudarski.
Obecnie część pięter tego budynku jest już w całości wynajęta, głównie przez firmy branży IT. Swoje biura mają tutaj także fundacja z Niemiec oraz firma doradcza JP Weber. Wartość inwestycji wyniosła prawie 40 mln zł netto.
ZOBACZ GALERIĘ: