Ładowanie

1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia 500 plus zostanie podniesiona do 800 plus. Co trzeba wiedzieć o tej zmianie?

W życie wejdzie podwyżka świadczenia 500 plus na 800 plus. Jest decyzja prezydenta

8 sierpnia, 2023

1 stycznia 2024 roku kwota świadczenia 500 plus zostanie podniesiona do 800 plus. Co trzeba wiedzieć o tej zmianie? Fot. Pixabay

W poniedziałek, 7 sierpnia, prezydent Andrzej Duda poinformował, że podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada podwyższenie od 1 stycznia 2024 roku kwoty świadczenia 500 plus do 800 złotych. Co trzeba wiedzieć o tej zmianie?

Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku informuje, że 500 plus jest wypłacane na dotychczasowych zasadach. Obecnie ZUS wypłaca świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Świadczenie przysługuje do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Podwyżka świadczenia do 800 zł nastąpi samoistnie, a wypłacana będzie od 1 stycznia 2024 roku.

Rzecznik prasowy rozwiewa również wątpliwości — nie będzie trzeba wnioskować o wyższą kwotę. Zmiana nastąpi automatycznie i obejmie wszystkich dotychczas uprawnionych do odbierania świadczenia. Zmieni się jedynie jego wysokość, nie zasady, na jakich jest wydawane czy warunki, jakie trzeba spełniać.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Jak złożyć wniosek o 500 i 800 plus?

Osoby, które nie złożyły jeszcze wniosku o 500+ na nowy okres świadczeniowy, powinien zrobić to jak najszybciej, gdyż wniosek złożony w lipcu 2023 r. oznacza, że prawo do 500+ przysługuje dopiero od lipca, jako miesiąca złożenia wniosku. Inaczej jest w sytuacji, gdy składamy wniosek na nowo narodzone dziecko — wtedy mamy na złożenie wniosku trzy miesiące od dnia urodzenia dziecka.

Wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną — poprzez aplikację mobilną mZUS, bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, na portalu Emp[at]tia albo w bankowości elektronicznej jednego z kilkudziesięciu banków lub SKOK, które współpracują z ZUS. Termin wypłaty świadczenia można sprawdzić w aplikacji mobilnej mZUS lub na PUE ZUS.

Tagi