Od lipca na trasie Wrocław – Sobótka – Świdnica kursują wagony rowerowe. Ile osób skorzystało z nowej oferty Kolei Dolnośląskich w ubiegłym miesiącu?

Czym charakteryzują się wagony rowerowe?
Koleje Dolnośląskie, jako pierwszy przewoźnik w Polsce zdecydował się na uruchomienie specjalnej linii wagonów, która przewozi wyłącznie rowery. Od 2 lipca kursują one na trasie z Wrocławia do Świdnicy w każdą sobotę i niedzielę. Załadunek i rozładunek rowerów jest możliwy tylko na stacjach Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia i Świdnica Przedmieście. Na pokład takiego wagonu może wejść 38 rowerów. Do przewozu roweru w ramach tej oferty uprawnia wyłącznie bilet na przewóz roweru w wagonie rowerowym.
Jak zakupić bilet na przewóz roweru?
Bilet na przewóz roweru w wagonie rowerowym do okazanego biletu na przejazd można nabyć:
– w BOK Wrocław i kasach biletowych KD we Wrocławiu po okazaniu ważnego biletu na przejazd, w przedsprzedaży, lecz nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu ze stacji początkowej,
– przed wejściem do pociągu, gdy zostały wolne miejsca, po okazaniu ważnego biletu na przejazd, pod warunkiem zgłoszenia się na peron nie później niż 15 minut przed odjazdem pociągu.
Kiedy można skorzystać z oferty?
Z wagonów rowerowych można skorzystać w weekendy na trasie Wrocław Główny – Sobótka – Świdnica Miasto o wybranych godzinach.
Godziny odjazdu na trasie Wrocław Główny – Świdnica Przedmieście
– Wrocław Główny – 8:50, Sobótka Zachodnia – przyjazd 9:29, odjazd 9:50, Świdnica Przedmieście – 10:07
Godziny odjazdu na trasie Świdnica Przedmieście – Wrocław Główny
– Świdnica Przedmieście – 15:58, Sobótka Zachodnia – przyjazd 16:14, odjazd 16:34, Wrocław Główny – 17:18
Przejazdy wagonów rowerowych w lipcu
W lipcu sprzedano łącznie 87 biletów na przewóz rowerów w wagonach rowerowych. W ciągu jednego dnia wagony rowerowe mogą przewieźć 76 rowerów. Od momentu uruchomienia usługi do końca lipca można było zatem zakupić 760 biletów.
Uzyskany wynik sprzedaży nie jest zbyt wysoki. Wpływ na to może mieć kilka czynników. Po pierwsze wagony rowerowe kursują tylko dwa razy w ciągu dnia – przejazd z Wrocławia możliwy jest tylko o 8:50, a ze Świdnicy wyłącznie o 15:58. Dodatkowym minusem jest fakt, że załadunek i rozładunek rowerów obsługiwany jest tylko na trzech stacjach. Pasażerowie nie mogą wyciągnąć roweru z wagonu na przystanku Sobótka, który jest bardzo chętnie wybierany podczas weekendowych przejazdów. Jest to możliwe tylko w Sobótce Zachodniej. Również sposób zakupu biletu na przewóz roweru w wagonie rowerowym może stanowić trudność dla podróżujących. Co więcej, zniechęcać może też czas przejazdu, który wydłuża się gdy na trasie dochodzi do opóźnień. Nie zawsze wagony rowerowe spełniały też swoją funkcję według zamierzeń. Pasażerowie nie mogli umieścić roweru w wagonie rowerowym jeśli nie posiadali biletu wyłącznie na tę obsługę. Pojazdy trafiały wtedy do wagonu pasażerskiego, nawet jeśli osobny wagon pomieściłby wszystkie przewożone na trasie rowery.