10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

Wałbrzych: Dzieci z ukraińskiego Borysławia spędziły tydzień na koloniach w Wałbrzychu

WARTO PRZECZYTAĆ

Dzieci z partnerskiego miasta Borysławia, przyjechały na tygodniowe kolonie. Jakie atrakcje przygotowało dla nich miasto?

Dzieci z Borysławia podczas wizyty na Zamku Książ. /Fot. UM Wałbrzycha

Czas wakacji to szczególny czas odpoczynku i relaksu dla dzieci i młodzieży, po intensywnej pracy w ciągu roku szkolnego. Niestety dla  rodzin i dzieci z Ukrainy, ten czas w tym roku różni się diametralnie. Wojna rozdzieliła wiele rodzin i zmusiła ich do życia w zupełnie nowej, trudnej rzeczywistości. Właśnie dlatego władze Wałbrzycha postanowiły zorganizować dla dzieci z partnerskiego miasta Borysławia tygodniowe kolonie. W dniach 22-29 lipca miasto ugościło pierwszą grupę, zapewniając im całe mnóstwo atrakcji.

Dzieci rozpoczęły swoją wizytę wycieczką do trzeciego co do wielkości zamku w Polsce – Zamku Książ oraz odwiedziły mieszczącą się nieopodal Palmiarnię. Nie zabrakło również zabaw na basenie w kompleksie Aqua-Zdrój oraz zajęć sportowych w Hali Wałbrzyskich Mistrzów przygotowanych przez zawodników Górnik Trans. eu Zamek Książ Wałbrzych, w których uczestniczył wychowanek wałbrzyskiego klubu, reprezentant kraju, ambasador miasta, a obecnie zawodnik hiszpańskiego klubu koszykarskiego – Aleksander Balcerowski.

Zajęcia sportowe w Hali Wałbrzyskich Mistrzów. /Fot. UM Wałbrzycha

Program kulturalno-edukacyjny został przygotowany we współpracy z wałbrzyskimi instytucjami kulturalnymi. Zorganizowano m.in. warsztaty plastyczne oraz wycieczkę do Starej Kopalni, gdzie odbyły się zajęcia edukacyjne przygotowane wspólnie z Wałbrzyskim Ośrodkiem Kultury.

Uczestnicy odwiedzili również jedyne w Polsce Muzeum Porcelany, gdzie oprócz zwiedzania zorganizowane zostały warsztaty kreatywne. Odbyło się również spotkanie z Prezydentem Miasta dr Romanem Szełemejem w Ratuszu, które poprzedzone było krótkim spacerem po wałbrzyskiej starówce. Dopełnieniem atrakcji były spacery po okolicy. Dzieci z Borysławia zwiedziły m.in. pobliskie Szczawno Zdrój, zdobyły nową wieżę widokową i odwiedziły schronisko Andrzejówka w Górach Kamiennych.

Wizyta w jedynym w Polsce Muzeum Porcelany. /Fot. UM Wałbrzycha

Na koniec wizyty dzieci podziękowały za ciepłe przyjęcie i zgodnie przyznały, że czas spędzony na koloniach w Wałbrzychu choć na chwilę pozwolił zapomnieć im o trudach wojny.

Kolejna grupa odwiedzi miasto już 10 sierpnia.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI