W centrum Wałbrzycha otwarto tężnie solankową i już wielu mieszkańców skorzystało z jej zdrowotnych właściwości. Powstała ona w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdzie się znajduje?

Tężnie solankowe są wykonane z drewna i gałęzi. Ich działanie można porównać do inhalatorium. Przyczyniają się do stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Najstarsze w Europie tężnie znajdują się w Ciechocinku.
Oficjalne otwarcie
Tężnia solankowa jest dostępna dla mieszkańców od 23 lipca. Od tego czasu przyciągnęła uwagę sporej części wałbrzyszan. Znajduje się ona w Parku im. Jana III Sobieskiego. To około 5 minut od wałbrzyskiego rynku. Tężnia ulokowana jest blisko fontanny i placu zabaw, w zielonym obszarze miasta. Podczas otwarcia tężni miasto przygotowało dla odwiedzających atrakcje towarzyszące m.in. warsztaty i zajęcia sportowe. Wałbrzyska tężnia będzie działać od wiosny do późnej jesieni.
Inicjatywa lokalnego społecznika
Pomysłodawcą inicjatywy jest Zbigniew Michurski – lokalny społecznik. Pomysł został zrealizowany w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt budowy wyniósł ponad 700 tysięcy złotych. W strefie tężni zamontowano małą architekturę, oświetlenie i monitoring. Zostały również wykonane ciągi piesze.
Korzyści zdrowotne
Korzystanie z tężni niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Wśród nich można wymienić m.in. korzystny wpływ na układ nerwowy oraz pracę serca, a także stymulujące działanie na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni zalecane są również w chorobach tarczycy.


