-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

Wałbrzych: Od lipca działa pierwsza w mieście tężnia solankowa!

WARTO PRZECZYTAĆ

W centrum Wałbrzycha otwarto tężnie solankową i już wielu mieszkańców skorzystało z jej zdrowotnych właściwości. Powstała ona w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Gdzie się znajduje?

Z atrakcji skorzystało wielu wałbrzyszan, fot. materiały prasowe

Tężnie solankowe są wykonane z drewna i gałęzi. Ich działanie można porównać do inhalatorium. Przyczyniają się do stężenia soli w solance przez jej częściowe odparowanie. Najstarsze w Europie tężnie znajdują się w Ciechocinku.

Oficjalne otwarcie

Tężnia solankowa jest dostępna dla mieszkańców od 23 lipca. Od tego czasu przyciągnęła uwagę sporej części wałbrzyszan. Znajduje się ona w Parku im. Jana III Sobieskiego. To około 5 minut od wałbrzyskiego rynku. Tężnia ulokowana jest blisko fontanny i placu zabaw, w zielonym obszarze miasta. Podczas otwarcia tężni miasto przygotowało dla odwiedzających atrakcje towarzyszące m.in. warsztaty i zajęcia sportowe. Wałbrzyska tężnia będzie działać od wiosny do późnej jesieni.

Inicjatywa lokalnego społecznika

Pomysłodawcą inicjatywy jest Zbigniew Michurski – lokalny społecznik. Pomysł został zrealizowany w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Obywatelskiego. Koszt budowy wyniósł ponad 700 tysięcy złotych. W strefie tężni zamontowano małą architekturę, oświetlenie i monitoring. Zostały również wykonane ciągi piesze.

Korzyści zdrowotne

Korzystanie z tężni niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych. Wśród nich można wymienić m.in. korzystny wpływ na układ nerwowy oraz pracę serca, a także stymulujące działanie na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni zalecane są również w chorobach tarczycy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI