7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

ZOO Wrocław wita nowego mieszkańca. Dlaczego waran z Komodo jest wyjątkowy?

WARTO PRZECZYTAĆ

W pawilonie Smoki Indonezji, który jest skrzydłem Terrarium we wrocławskim ZOO, zamieszkał waran z Komodo. Na imię ma Cakar (czyt. Czakar), co oznacza „pazur”. Nowy mieszkaniec ma niecałe 6 lat i przyjechał z ogrodu zoologicznego w Pradze. Gad ten jest bardzo ciekawy – to największa żyjąca jaszczurka, w dodatku jadowita.

Nowy mieszkaniec wrocławskiego ZOO, Cakar. Fot. ZOO Wrocław

Warany z Komodo, jak nazwa wskazuje, w naturze występują na indonezyjskiej wyspie Komodo. Są największymi żyjącymi jaszczurkami. Mogą osiągnąć długość ponad 3 metrów i masę ponad 100 kg. Cakar jest dużo mniejszy, ale nadal imponujący. Mierzy 235 cm i waży niecałe 33 kg.

Niecodzienne nawyki żywieniowe

Warany z Komodo są jedynymi gadami, które polują w grupie. Wskazuje to na ich inteligencję. Nie robią tego jednak często, ponieważ potrafią nie jeść tygodniami.

Żywią się mięsem. W naturze, ze względu na swój rozmiar, gady te potrafią polować nawet na duże zwierzęta takie jak bawoły czy jelenie.

Cakar we Wrocławiu będzie karmiony tak samo, jak dotychczas w Pradze, czyli co 4 tygodnie. Jednorazowo potrafi zjeść całą półtuszę jagnięcą.

fot. ZOO Wrocław

Warany z Komodo są jadowite

Do niedawna zakładano, że helodermy meksykańskie i arizońskie to jedyne jaszczurki wydzielające jad. Okazało się jednak, że jadowity jest również waran z Komodo. Odradza się bliskie spotkania z tym gadem w naturze.

Według Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych, w naturze żyje około 1380 osobników tego gatunku. Wiele z nich zamieszkuje Park Narodowy Komodo, gdzie są dość dobrze chronione.

Pawilon Smoków Indonezji – nowy dom Cakara

Cakar zamieszkał w największym terrarium pawilonu Smoków Indonezji. Można go zobaczyć przesiadującego w swoim ulubionym miejscu – na skalnej półce po prawej stronie. Nie jest szczególnie ruchliwy. Większość czasu spędza na oglądaniu odwiedzających, czasem decyduje się na kąpiel w basenie.

fot. ZOO Wrocław

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI