13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Wieża widokowa w Szczawnie – Zdroju

WARTO PRZECZYTAĆ

Od 9 lipca otwarta dla zwiedzających jest wieża widokowa w Parku Zdrojowym w Szczawnie – Zdroju. Zobacz, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem miejscowości.

Widok z wieży widokowej na Wzgórzu Gedymina, fot. Joanna Bim

Szczawno Zdrój to miejscowość uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim, u podnóża góry Chełmiec (869 m n.p.m.). Wiele zabytkowych budowli czyni miejscowość wartą zobaczenia w trakcie weekendowego wypadu. Od lipca w skład atrakcji dołączyła również wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina.

Park Zdrojowy

Ogrody Parku Zdrojowego, fot. Joanna Bim

W Parku Zdrojowym znajduje się wiele miejsc do aktywnego spędzania czasu. W jego skład wchodzi teatr, jaskinia solna, pijalnia wód oraz Słoneczna Polana, na której znajduje się siłownia zewnętrzna, duży plac zabaw oraz ścianka wspinaczkowa. W trakcie weekendu warto zobaczyć m.in. Dom Zdrojowy, wieżę św. Anny oraz wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina.

W północno –zachodniej stronie Parku Zdrojowego mieści się wieża św. Anny. Ta budowla została wybudowana w 1818 roku na skalistej skarpie i jest najstarszą wciąż stojącą budowlą w Szczawnie-Zdroju. Została wzniesiona ku czci hrabiny Anny von Hochberg. Było to również miejsce, gdzie pogańskie ludy słowiańskie odprawiały tajemnicze obrzędy.

W Parku znajduje się również Dom Zdrojowy. To zabytkowy budynek położony w centrum Uzdrowiska Szczawno-Zdrój. Wokół niego znajdują się ogrody, które latem pięknie zakwitają. Budowla została zaprojektowana dla Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless, czyli księżnej Daisy.

Wieża widokowa na Wzgórzu Gedymina

Wejście na wieżę widokową na Wzgórzu Gedymina, fot. Joanna Bim

Wieża widokowa ma 33 metry wysokości. Wejść na jej szczyt mogą zarówno osoby niepełnosprawne, jak i rodziny z małymi dziećmi. Zamiast schodów ułożona jest spiralna ścieżka z desek. Dzięki temu podjazd jest odpowiedni dla wózków. Inwestycja wyniosła 2 mln 263 tys. zł, a jej koszt pokryła dotacja z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Będzie ona jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko okolic, ale całego południa Dolnego Śląska – mówił podczas uroczystości otwarcia Grzegorz Macko, wicemarszałek Dolnego Śląska.

Zobacz również:  Zaginął 46-letni mieszkaniec Bogatyni. Od jakiegoś czasu pracuje i mieszka w Belgii

Wstęp na wieżę jest bezpłatny. Jednocześnie może na nią wejść 80 osób.

Staw na Wzgórzu Gedymina

Staw na Wzgórzu Gedymina, fot. Joanna Bim

Staw na Wzgórzu Gedymina znajduje się blisko wieży widokowej. Jest on  jednocześnie ulokowany pomiędzy wałbrzyskimi dzielnicami Biały Kamień, Piaskowa Góra i Stary Zdrój. W tym roku oczyszczono wodę w stawie. W sezonie letnim można obserwować kwitnące tam grążele żółte.

– Biologicznie próbowaliśmy odmulić ten staw, co dało piękny efekt, bo mamy o wiele mniej mułu, niż było na początku. Dookoła pielęgnujemy drzewa, usuwamy martwe konary, żeby było bezpiecznie – mówił Ludwik Wieczorek, arborysta miejski.

To miejsce, gdzie można zrelaksować się i zorganizować weekendowy piknik.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI