Po raz kolejny, wrocławianie pokazali troskę o przyszłość swojego miasta. Do WBO 24 wpłynęło 286 zgłoszeń. Najwięcej z nich dotyczyło projektów pieszo-rowerowych. Zobacz, jakie jeszcze kategorie cieszyły się w tym roku zwiększoną popularnością, a które zeszły na dalszy plan. Rozpoczął się pierwszy etap oceny projektów, którego wyniki poznamy 3 czerwca.
Do tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego wpłynęło 286 zgłoszeń, z czego 156 jest osiedlowych, pozostałe 130 zaś dotyczą projektów ponadosiedlowych. Przez kilka ostatnich lat, najwięcej pomysłów na wykorzystanie budżetu oscylowało wokół zieleni. Zaskoczeniem jest zatem przeważająca liczba tych pieszo-rowerowych. W tym roku wyniosła ona 61.
Popularnej wciąż zieleni i rekreacji dotyczyło 57 zgłoszeń. 38 dotykało kwestii sportu, 25 rewitalizacji. Drogi były wiodącym tematem w 20 zgłoszeniach, komunikacja zbiorowa zaś, w 15. 8 zgłoszeń odnosiło się do podwórek. 3 spośród całej puli to projekty nieinwestycyjne, natomiast, 49 zgłoszeń okazało się na tyle odmiennych, że nie zostały przypisane do żadnej z powyższych kategorii.
– Co ciekawe, mamy projekty zgłoszone na wszystkich osiedlach. W zeszłym roku z dwóch osiedli nie było ani jednego zgłoszenia – zauważył Sebastian Wolszczak z Wydziału Partycypacji Społecznej.
WBO – pierwszy etap oceny
Kolejnym krokiem do realizacji projektów zgłaszanych przez mieszkańców, jest poddanie ich ocenie przez komisję. Takowa składa się w zależności od złożoności projektu od kilku do kilkunastu specjalistów. Wytypowani są oni z różnych wydziałów i jednostek urzędu, np. Zarządu Zieleni Miejskiej czy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.
Następnie w przypadku zastrzeżeń co do projektu, możliwe jest wprowadzenie zmian poprzez formularz poprawkowy. Ma którego prawo ma każdy lider zgłaszający pomysł do WBO.
Zespół ds. WBO oferuje konsultację. Można się z nim kontaktować mailowo (budzetobywatelski@um.wroc.pl) bądź telefonicznie (71 777 81 11, 71 777 77 17, 71 777 78 48).
Wprowadzenie poprawek
Jeśli jednak nie zgłosi się poprawek, to w przypadku, gdy projekt zostanie odrzucony po wstępnej ocenie, w drugim jej etapie nie zostanie dopuszczony do głosowania. Jeśli zaś projekt został wstępnie zaakceptowany, ale z pewnymi modyfikacjami, zakłada się milczącą ich akceptację lidera i w takiej formie projekt bierze udział w głosowaniu.
Wyniki drugiego etapu oceny poznamy 22 sierpnia. Od nich zaś przysługuje odwołanie do prezydenta. Gdy wyniki tych ostatnich zostaną opublikowane, liderzy mają jeszcze 4 dni na to, by jakiś projekt odwołać bądź połączyć go z innym.
Zobacz też: Opóźnienie remontu mostu Zwierzynieckiego. ZDiUM ukarał wykonawcę