Ładowanie

We wtorek (18 lipca) o godz. 10.00 ukażą się listy uczniów zakwalifikowanych do wrocławskich szkół ponadpodstawowych.

We Wrocławiu kończy się I etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

18 lipca, 2023

We wtorek (18 lipca) o godz. 10.00 ukażą się listy uczniów zakwalifikowanych do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. fot. UM Wrocławia

We wtorek (18 lipca) o godz. 10.00 ukażą się listy uczniów zakwalifikowanych do wrocławskich szkół ponadpodstawowych. Osoby, którym nie uda się dostać do wymarzonej placówki, będą mogły wziąć udział w II etapie rekrutacji, który ruszy 1 sierpnia.

Prawie 12 tys. miejsc czeka na uczniów we wrocławskich szkołach ponadpodstawowych. W tym roku zwiększono liczbę klas pierwszych – jest ich o 22 więcej niż w roku ubiegłym. Było to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu dodatkowych pomieszczeń, które do tej pory nie były salami lekcyjnymi, bądź były udostępniane innym podmiotom. Tego typu prace trwają np. w Liceum Ogólnokształcącym nr IV przy ul. Świstackiego.

Prace zaczęliśmy od razu po zakończeniu roku szkolnego. W ramach wakacyjnych prac – remontujemy dwa pomieszczenia, które docelowo staną się salami lekcyjnymi. Wymienione zostanie też oświetlenie na LED-owe – mówi Małgorzata Górny, dyrektorka placówki.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Rekrutacja do wrocławskich szkół ponadpodstawowych

Naukę w klasach ósmych zakończyło w tym roku ok. 7,5 tys. uczniów z wrocławskich szkół, w tym ponad 6,6 tys. dzieci ze szkół prowadzonych przez miasto. W I etapie rekrutacji, aż 5 tys. wniosków złożyły osoby spoza Wrocławia.

W tym roku konkurencja była spora, bowiem o miejsca w szkołach ponadpodstawowych ubiega się kolejny raz „półtora rocznika” – mówi Monika Dubec z Wydziału Komunikacji Społecznej UM we Wrocławiu. – Dodatkowo 5 tys. wniosków w I etapie rekrutacji złożyły osoby spoza Wrocławia. Część z nich zapewne składała również wnioski do szkół w swoich miejscowościach i prawdopodobnie tam zdecyduje się na naukę – dodaje.

Od 19 do 28 lipca 2023 r. kandydaci zakwalifikowani do szkoły będą musieli potwierdzić wolę przyjęcia do danej placówki. Aby to zrobić konieczne będzie dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły ponadpodstawowej oraz zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Osoby, które nie zostaną zakwalifikowane, będą miały możliwość wzięcia udziału w rekrutacji uzupełniającej.

Jakie klasy i szkoły cieszyły się największym zainteresowaniem?

W tym roku wśród najchętniej wybieranych klas znalazły się:

Licea ogólnokształcące:

1.  Liceum Ogólnokształcące nr VII – B1 biologia, chemia
2.  Liceum Ogólnokształcące nr III – C matematyczno-informatyczna
3.  Liceum Ogólnokształcące nr IX – B1 geografia
4.  Liceum Ogólnokształcące nr IX – wstępna klasa
5.  Liceum Ogólnokształcące nr VIII – wstępna klasa

Technika:

1. Technikum nr 10 – technik programista
2. Technikum nr 18 – technik weterynarii
3. Technikum nr 7 – technik informatyk
4. Technikum nr 10 – technik informatyk
5. Technikum nr 6 – technik logistyk

Szkoły Branżowe:

1. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BK – kierowca-mechanik
2. Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1M – mechanik pojazdów samochodowych
3. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BB – mechanik pojazdów samochodowych
4. Branżowa Szkoła I stopnia nr 2 – 1BA – mechanik pojazdów samochodowych
5. Branżowa Szkoła I stopnia nr 5 – 1K – kucharz

II etap rekrutacji

Osoby, które w I etapie nie dostały się do żadnej z wybranych szkół lub bądź zmieniły zdanie i chcą uczyć się w innej placówce, biorą udział w II etapu rekrutacji (uzupełniającym), który rozpoczyna się 1 sierpnia.

Listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych w II etapie rekrutacji zostaną ogłoszone 9 sierpnia. Natomiast listy kandydatów przyjętych będą opublikowane w szkołach ponadpodstawowych 31 lipca 2023 r. Więcej informacji na stronie dot. rekrutacji.

Tagi