Ładowanie

We Wrocławiu pojawił się już pierwszy autobus elektryczny

28 sierpnia, 2023

Prezentacja autobusu na wrocławskim Rynku, fot. Przemysław Gałecki Twitter

Od września po Wrocławiu zacznie regularnie kursować autobus elektryczny marki Mercedses-Benz. To pierwszy z trzynastu tego typu pojazdów zakupionych przez MPK.

Miejski przewoźnik zakupił 13 autobusów elektrycznych Mercedses-Benz e-Citaro za niespełna 53 mln zł. Inwestycja została dofinasowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pierwszy z pojazdów wyjechał już na ulice miasta. Na razie znajduje się w fazie testów, ale już od 3 września rozpocznie regularne kursy na linii K. Ładowarki do autobusów zainstalowano na pętli przy ul. Kamieńskiego oraz na zajezdni przy ul. Obornickiej.

– Autobusy elektryczne obsługiwać będą linię średnicową K, która przemierza miasto z północy na południe przejeżdżając przez centrum. Przez noc będą ładowane na zajezdni. W trakcie kursowania mogą doładowywać się na pętli przy Kamieńskiego. Takie rozwiązanie sprawi, że mogą być na trasie przez cały dzień – przekazał Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Zwiększy się komfort pasażerów

Nowe autobusy będą klimatyzowane oraz dostosowane do potrzeb mieszkańców. Zostaną wyposażone w pochylnię dla wózków inwalidzkich, pętlę indukcyjną dla osób niesłyszących oraz oświetlenie na poręczach dla osób niedowidzących. Ponadto w środku znajdą się trzy miejsca przeznaczone na wózki dla osób niepełnosprawnych bądź wózki dziecięce.

– Wrocław to pierwsze miasto w Polsce, po którym będą jeździć pojazdy z bateriami najnowszej generacji. Nie ma obecnie lepszych na rynku. Po pełnym naładowaniu autobus może przejechać 200 km, a w zależności od warunków, nawet więcej – ocenił Artur Konarski, prezes Daimler Buses Polska.

Zobacz też: Od września wielkie zmiany w komunikacji miejskiej! Których linii dotyczą?

Tagi