7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

We Wrocławiu powstanie nowy PSZOK. Kiedy nastąpi jego otwarcie?

WARTO PRZECZYTAĆ

Przy ul. Szwajcarskiej 15 na Muchoborze Małym ma powstać trzeci Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Obiekt podobnie jak dwa pozostałe będzie służyć zwiększeniu świadomości ekologicznej.

PSZOK-i to miejsca w których mieszkańcy mogą bezpiecznie i bezpłatnie pozbyć się problemowych odpadów m.in. elektroodpadów, odpadów remontowych i budowlanych, opon czy odpadów wielogabarytowych. Obecność Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych na terenie miasta zapobiega powstawaniu dzikich wysypisk.

We Wrocławiu działają aktualnie dwa PSZOK-i:

  • ul. Kazimierza Michalczyka 9, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00, w soboty w godzinach 8.00 – 16.00;
  • ul. Janowska 51, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

PSZOK na Muchoborze Małym

Nowy PSZOK powstanie przy ul. Szwajcarskiej 15 w miejscu stacji zlewnej „Muchobór”. W 2014 roku obiekt został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Ekosystem postanowił wyremontować budynek oraz wiatę.

– Dodatkowym atutem tej lokalizacji jest obecność śródmiejskiej obwodnicy Wrocławia, co umożliwi przewożenie odpadów przez mieszkańców zarówno w drodze do, jak i z pracy – mówił Przemysław Zaleski, prezes zarządu Ekosystem sp. z o.o.

Inwestycja zakłada również nasadzenia oraz budowę ścieżki edukacyjnej z tablicami informacyjnymi. Na terenie PSZOK-u mieszkańcy będą mogli ponadto skorzystać z punktu napraw odpadów.

Na terenie PSZOK planujemy również udostępnić działkowcom oraz innym mieszkańcom kompost produkowany w naszej kompostowni Odpadów Zielonych, który może przyczynić się do poprawy warunków jakości gleby w pobliskich ogródkach działkowych – podkreślał Przemysław Zaleski.

Kiedy powstanie nowy PSZOK we Wrocławiu?

Cztery firmy zgłosiły chęć wybudowania nowego PSZOK-a. Od marca trwa weryfikacja złożonych ofert. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie mieć 5 miesięcy na wykonanie inwestycji.  

Dążymy do tego, aby mieszkańcy mogli jak najszybciej skorzystać z nowego obiektu. Jesienią powinien on już być do ich dyspozycji – poinformował Zaleski.

Zobacz również:  58. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans — ruszyła sprzedaż biletów

Zobacz też: Ekologiczne rozwiązania w parku na Karłowicach. Zielone odpady użyźnią glebę

5 PSZOK-ów we Wrocławiu

Mieszkańcy Wrocławia chętnie korzystają z PSZOK-ów. W 2021 r. odwiedziło je ok. 59 tys. mieszkańców, a w 2022 r. ok. 68 tys. Docelowo we Wrocławiu ma działać pięć Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Obecnie Ekosystem prowadzi rozmowy z radami osiedli i rozważa najlepsze lokalizacje dla obiektów.

– Chcielibyśmy objąć działalnością PSZOK głównie obszary, które są znacznie oddalone od centrum miasta lub które znajdują się na jego obrzeżach. Budowa nowych PSZOK-ów jest potrzebna, bo cieszą się one dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. Obecne dwa punkty przy ul. Janowskiej i Michalczyka są już mocno obłożone – mówił Przemysław Zaleski.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI