10.1 C
Wrocław
sobota, 1 kwietnia, 2023

We Wrocławiu zamienisz groszówki na banknoty. Gdzie można to zrobić?

WARTO PRZECZYTAĆ

Urządzenie do zamiany monet w NBP cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców. Zaległe drobniaki można wymienić w specjalnie wyznaczonym punkcie. Gdzie się znajduje?

fot. NBP Wrocław

Lokalizacja urządzenia do zamiany monet

Urządzenie, które za groszówki wypłaca banknoty znajduje się we wrocławskim oddziale NBP przy ul. Ofiar Oświęcimskich. Funkcjonuje od półtora roku i przez ten czas skorzystała z niego imponująca liczba chętnych. Codziennie pieniądze wymienia tam od kilkunastu do kilkudziesięciu osób.

Okazało się, że to skuteczny sposób na ściągnięcie monet z rynku. W niemal każdym domu drobne zalegają w skarbonkach, puszkach, po kieszeniach. Natomiast NBP musi zapewnić dopływ monet do banków komercyjnych, tym samym zapłacić za ich produkcję. Dzięki tym urządzeniom ściągamy z rynku nieużywany bilon i ponownie wpuszczamy go do obiegu, dzięki temu znacznie zmniejszamy koszty obsługi obrotu gotówkowego. – mówił Piotr Toczyński z oddziału NBP we Wrocławiu.

Takie same samoobsługowe maszyny stoją w każdym wojewódzkim oddziale NBP.

Niesłabnąca popularność urządzenia

Urządzenie jest dostępne od 8:00 do 14:00 i często ustawiają się przed nim kolejki chętnych. Pracownicy banku twierdzą, że najlepiej przyjść z samego rana, jeśli chce się z niego skorzystać. Popularność oraz duża ilość wymienianych monet doprowadziła do powstania limitu czasu dla przebywających przy maszynie. Od lutego nie może być to więcej niż 15 minut.

– Najwięcej klientów to osoby prywatne. Średnio wymieniają bilon o wartości kilkuset złotych. Byli też uczniowie jednej z wrocławskich szkół, którzy umówili się w klasie, że będą przez cały rok zbierali drobne. Większość miała po 100-200 złotych, a jeden z uczniów uzbierał 700 złotych – poinformował Piotr Toczyński..

Jak wymienić pieniądze?

Aby zamienić monety na banknoty, należy udać się do punktu. Wszystkie monety, które są w obiegu – od jednogroszówek po pięciozłotówki mogą zostać włożone do maszyny. Przed wrzuceniem ich do szufladki należy sprawdzić, czy nie zawieruszyły się wśród nich zagraniczne pieniądze lub drobiazgi, które mogłyby zablokować otwór. Suma pieniędzy wyświetla się na panelu. Po zakończeniu operacji należy odebrać paragon z maszyny i podejść z nim do kasy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI