-3.6 C
Wrocław
poniedziałek, 6 lutego, 2023

WHO ogłasza alarm epidemiczny ws. małpiej ospy dla poszczególnych państw

WARTO PRZECZYTAĆ

Małpia ospa została oficjalnie uznana za globalne zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała zalecenia dla poszczególnych grup krajów. Jakie uwagi są istotne dla Polski?

Fot. Pixabay

W piątek 23 lipca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła małpią ospę zagrożeniem dla zdrowia o zasięgu międzynarodowym.

Jako WHO zakładamy, że ryzyko niesione przez małpią ospę w skali globalnej jest umiarkowane z wyjątkiem Europy, gdzie oceniamy je jako wysokie — skomentował Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Małpia ospa w Polsce

Do tej pory w Polsce na małpią ospę zachorowało kilkadziesiąt osób, a w Europie już 10 tysięcy ludzi zetknęło się z chorobą. Pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu odnotowano 15 lipca 2022. Na małpią ospę można zachorować w wyniku ugryzienia lub zadrapania przez chore zwierzę jak również przez kontakt z zakażonym mięsem zwierzęcia. Choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, choć zdarzyły się też przypadki śmiertelne. Jej objawy to na początku: bóle głowy, mięśni, gorączka i powiększone węzły chłonne. Później na ciele pojawia się wysypka, z której tworzą się pęcherze.

Zalecenia WHO w sprawie małpiej ospy

Państwa, które odnotowały przypadki choroby otrzymały zalecenia od WHO, aby zmniejszyć wskaźnik zakażeń.

Zaleca się:

– Zaangażowanie i ochronę społeczności. M.in. podnoszenie świadomości na temat przenoszenia wirusa małpiej ospy. Ale także angażowanie organizatorów zgromadzeń (dużych i małych), w tym tych, które mogą sprzyjać spotkaniom o intymnym charakterze seksualnym lub które mogą obejmować miejsca uprawiania seksu w lokalach, w celu promowania środków i zachowań ochrony osobistej.

– Wdrożenie działań mających na celu powstrzymanie przenoszenia wirusa małpiej ospy z człowieka na człowieka, w szczególności informowanie o ryzyku, wykrywanie przypadków, izolację i leczenie.

– Wdrożenie działań w zakresie reagowania w celu ochrony grup wrażliwych (osoby o obniżonej odporności, dzieci, kobiety w ciąży), które mogą być narażone na ryzyko ciężkiej postaci ospy małpiej.

Zobacz również:  ASP odsyła ukraińskich studentów. Ich edukacji nie obejmuje rządowa subwencja

– Izolowanie chorych na czas trwania okresu zakaźnego. Polityka związana z izolacją przypadków powinna obejmować wsparcie zdrowotne, psychologiczne oraz materialne.

– Rozważenie zastosowania szczepionek dla osób, które miały kontakt z zakażonym.

– Podjęcie starań w celu wykorzystania istniejących lub nowych szczepionek przeciwko małpiej ospie oraz istniejących lub nowych terapii i środków przeciwwirusowych w leczeniu przypadków małpiej ospy.

– Osoby zakażone oraz te, które miały kontakt z zakażonymi, powinny unikać wszelkich podróży, w tym międzynarodowych.

– Zapewnienie w punktach wjazdu materiałów informacyjnych na temat oznak i objawów małpiej ospy, zapobiegania i kontroli zakażeń oraz sposobów poszukiwania opieki medycznej w miejscu docelowym.

– Intensyfikację nadzoru w ramach istniejących krajowych programów oraz cotygodniowe informowanie WHO o prawdopodobnych oraz potwierdzonych przypadkach małpiej ospy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI