W Świętem, niedaleko Środy Śląskiej, została otwarta piąta fabryka chipsów PepsiCo w Polsce. Zatrudni aż 450 osób. W uroczystym otwarciu udział wzięli prezes PepsiCo na Europę, premier Mateusz Morawiecki, ambasador USA w Polsce, minister cyfryzacji oraz władze lokalne.
PepsiCo produkuje przekąski na terenie Polski już od ponad 30 lat. W nowej fabryce powstawać będą uwielbiane na całym świecie chipsy Lay’s oraz nachosy Doritos — te drugie po raz pierwszy na terenie naszego kraju. Polska dostarczy przekąski na 20 rynków europejskich. Pierwsze chipsy z dolnośląskiej taśmy produkcyjnej wyjdą już w czerwcu!
Nowe miejsca pracy
Fabryka chipsów zapewni 450 miejsc pracy, a także da zlecenia rolnikom z regionu. Wykorzystywane ziemniaki będą pochodzić z lokalnych upraw.
— Docelowo znajdzie tu zatrudnienie 600 osób. To cały ekosystem, który wokół Środy Śląskiej będzie tworzony. Ekosystem, który ma oznaczać korzyści dla wszystkich, dla inwestora, dla lokalnych farmerów, rolników. Już kilkudziesięciu z nich ma podpisane umowy — powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Do 2035 roku zerowa emisja nowoczesnej, ekologicznej fabryki
Wartość inwestycji na Dolnym Śląsku to ponad 1 mld zł. Powierzchnia obiektu to 54 700 mkw., a w środku hale produkcyjne, magazyny oraz biura. Posiada nowoczesne zaplecze techniczne i maszynowe, które pozwala w pełni wykorzystać obieg zamknięty w procesie produkcji oraz w zakresie funkcjonowania całego obiektu. Do 2035 roku obiekt ma być zeroemisyjny, co zostało uwzględnione w projektowaniu — powstała oczyszczalnia, panele słoneczne, planowana jest budowa w okolicy fabryki turbin wiatrowych.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Nowatorskim rozwiązaniem jest system odzysku ciepła z procesu smażenia ziemniaków. Wygenerowana moc stanowić będzie 60% ciepła niezbędnego do ogrzania całego budynku. Zakład korzystać będzie z elektrycznego kotła parowego o mocy 3,2 MW, co wpłynie na zmniejszenie śladu węglowego. Będzie następować także wtórne wykorzystanie wody.
— Wytwarzając produkty z surowców naturalnych, zakład spożywczy generuje duże ilości biogazu, który pozyskiwany jest również w procesie oczyszczania ścieków. 100% tego biogazu używane jest w zakładzie do ogrzania budynku oczyszczalni. Zgodnie z założeniami powtórnego użycia nawet skrobia z procesu obróbki ziemniaka będzie odzyskiwana w wirówce i sprzedawana jako surowiec np. do przerobienia na paszę dla zwierząt — zapowiadają w PepsiCo.