Ładowanie

Wielkie święto filmu we Wrocławiu. W sobotę ruszą dwa festiwale filmowe!

4 kwietnia, 2024

Fot. 17. Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego, Facebook

W sobotę 6 kwietnia rozpocznie się 13. Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz 17. Festiwal Reżyserii Filmowej im. Sylwestra Chęcińskiego. Oba wydarzenia potrwają do 11 kwietnia. Aktorom zostaną rozdane Platynowe i Złote Szczeniaki, reżyserom zaś Kryształowe i Złote Dziki. Zobacz program wydarzeń i nominacje do nagród. 

Do Wrocławia już w ten weekend zawitają gwiazdy kina, a wśród nich twórcy filmowi i aktorzy. Gala otwarcia festiwalu odbędzie się w OH Kino w Arkadach Wrocławskich. Festiwalowa gala zamknięcia zaś będzie mieć miejsce we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy ulicy Wystawowej. 

W 2013 roku po raz pierwszy odbył się we Wrocławiu Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa. To swoisty hołd przyjaciół dla latami związanego z Teatrem Polskim we Wrocławiu artysty.. 

Dłuższą tradycją natomiast cieszy się Festiwal Reżyserii Filmowej. To jedyne w Europie święto reżyserów. Co roku celebruje się w jego ramach publiczność, film oraz jego twórców. 

Festiwal ma na celu uhonorowanie najwybitniejszych twórców filmowych i najlepsze dzieła, jak również aktorów, z którymi w opinii reżyserów, najlepiej się współpracuje. Od 2022 roku festiwal nosi imię Sylwestra Chęcińskiego, zmarłego w 2021 roku wybitnego polskiego reżysera i scenarzysty – mówi Stanisław Dzierniejko, pomysłodawca i dyrektor obu festiwali. 

Festiwalowe nominacje – reżyserzy

Złoty Dzik to nagroda imienia Janusza Majewskiego będąca wyróżnieniem dla reżyserów. W 17. edycji Festiwalu Reżyserii Filmowej imienia Sylwestra Chęcińskiego nominowani zostali: 

  1. Olga Chajdas – “Imago”
  2. Grzegorz Dębowski – “Tyle co nic”
  3. Kinga Dębska – “Święto ognia”
  4. Sebastian Fabicki – “Lęk”
  5. Jan Holoubek – “Doppelganger. Sobowtór”
  6. Paweł Maślona – “Kos”
  7. DK Welchman i Hugh Welchman – “Chłopi”
  8. Artur Żmijewski – “Sami swoi. Początek”

Festiwalowe nominacje – aktorzy 

Nagroda Złotego Szczeniaka jest z kolei wyróżnieniem przyznawanym aktorom nominowanym w 13. Festiwalu Aktorstwa Filmowego imienia Tadeusza Szymkowa. 

W kategorii “Drugoplanowa rola kobieca” nominację otrzymały:

  1. Agnieszka Kwietniewska – “Tyle co nic”
  2. Gabriela Muskała – “Skołowani”
  3. Kinga Preis – “Święto ognia”

W kategorii “Drugoplanowa rola męska” nominowani zaś zostali: 

  1. Tomasz Schuchard – “Doppelganger. Sobowtór”
  2. Robert Więckiewicz – “Kos”
  3. Jacek Braciak – “Kos”
  4. Zbigniew Zamachowski – “Sami swoi. Początek”

Nagrodę “Pierwszoplanowej roli kobiecej” mają w tym roku szansę dostać: 

  1. Lena Góra – “Imago”
  2. Paulina Pytlak – “Święto ognia”
  3. Kamila Urzędowska – “Chłopi”
  4. Magdalena Cielecka – “Lęk”

Zaś tytuł “Pierwszoplanowej roli męskiej” może powędrować do: 

  1. Jakuba Gierszała – “Dopelganger. Sobowtór”
  2. Bartosza Bieleni – “Kos”
  3. Artura Paczesnego – “Tyle co nic”
  4. Adama Bobika – “Sami swoi. Początek”

Przyznawane są także nagrody specjalne. Ich laureaci to: 

  1. Radosław Piwowarski – laureat Kryształowego Dzika, nagrody za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej
  2. Magdalena Zawadzka – laureatka Kryształowego Dzika, nagrody za twórczą współpracę aktora z reżyserem
  3. Wiktor Zborowski – laureat Platynowego Szczeniaka, nagrody za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym
  4. Hanna Śleszyńska – laureatka Złotego Szczeniaka, nagrody im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego

Dwa festiwale filmowe – program 

Nadchodzące festiwale cechować będzie bogaty program, który poprowadzą ikony polskiego ekranu. Gala otwarcia rozpocznie się w  OH Kino, w Arkadach Wrocławskich w sobotę 6 kwietnia o 19.30. Poprowadzą ją natomiast Anna Samusionek i Artur Żmijewski. W programie znajdzie się wręczenie nagrody za wybitne osiągnięcia w reżyserii filmowej. Będzie to zaś Kryształowy Dzik, który otrzyma Radosław Piwowarski. W tej części programu Magdalena Zawadzka także otrzyma Kryształowego Dzika. Przyznano go z kolei aktorce za twórczą współpracę z reżyserem. Wziętym wówczas na tapet Filmem konkursowym będzie produkcja  “Sami Swoi. Początek”. 

Drugi dzień festiwalu, niedziela 7 kwietnia rozpoczną o 10.00 warsztaty aktorskie dla młodzieży w tej samej lokalizacji, co sobotnia gala otwarcia. O 14.00 odbędzie się prezentacja monodramu “Ja jestem Żyd z Wesela”, który wykonuje Zbigniew Waleryś, prowadzący warsztaty. 

W sali nr 2  będzie mieć zaś miejsce spotkanie wokół zmarłego reżysera Janusza Majewskiego. Twórcę wspominać będą Stanisław Dzierniejko, Artur Żmijewski, Wiktor Zborowski, Radosław Piwowarski, Feliks Falk, Filip Bajon oraz Waldemar Krzystek. Od 16.00 natomiast uwagę skupią na sobie filmy konkursowe Jana Holoubka “Doppelganger. Sobowtór” oraz “Lęk” Sławomira Fabickiego. 

Poniedziałek 8 kwietnia rozpocznie się w OH Kino warsztatami aktorskimi dla młodzieży o 11.00, które potrwają do 14.00. O 16.00 nastąpi prezentacja filmu konkursowego “Imago” w reżyserii Olgi Chajdas. O 19.00 zaś, scenę przejmie “Tyle co nic” Grzegorza Dębowskiego. 

We wtorek, po warsztatach aktorskich dla młodzieży, trwających od 10.00 do 14.00, wyświetlony będzie film konkursowy “Święto ognia” w reżyserii Kingi Dębskiej. O 19.00 zaś, będzie można zobaczyć film “Kos”, który reżyserował Paweł Maślona. 

10 kwietnia, w środę, między 10.00 a 14.00 odbywać się będą warsztaty aktorskie dla młodzieży. Natomiast prezentowanym o 16.00 filmem konkursowym będzie produkcja “Skołowani”. Gabriela Muskała, grająca w nim, została nominowana w kategorii roli drugoplanowej. Po projekcji będzie natomiast można wziąć udział w spotkaniu z aktorką. O 19 zaś, nastąpi pokaz filmu “Chłopi” w reżyserii DK Welchmana i Hugh Welchmana. 

Gala zamknięcia

Ostatni dzień festiwalu, czwartek 11 kwietnia, w OH Kino w Arkadach Wrocławskich rozpoczną tradycyjnie o 10.00 warsztaty aktorskie dla młodzieży. Zostaną one tym razem zaś zwieńczone rozdaniem dyplomów uczestnikom i podsumowaniem cyklu. 

Wieczorem festiwal zostanie natomiast przeniesiony do sali kongresowej Wrocławskiej Hali Stulecia, gdzie odbędzie się o 19.30 gala zakończenia wydarzeń. Poprowadzą ją z kolei Sonia Bohosiewicz i Piotr Gąsowski. Zostaną wówczas wręczone nagrody zwycięzcom konkursów. Przyznany będzie także medal “Przyjaciela festiwalu” i nagrody specjalne. Całość zwieńczy Recital Hanny Śleszyńskiej, laureatki nagrody im. Piotra Machalicy dla aktora śpiewającego.

 

Zobacz też: Wrocławscy aktorzy nagrodzeni. Wręczono Arlekiny 2024.

Tagi