Remonty dwóch ponad 130-letnich mostów nad rzeką Bóbr, czterech wiaduktów w Wałbrzychu oraz ośmiu przejazdów na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra. Takiej inwestycji podejmie się PKP PLK S.A., na którą przeznaczono blisko 125 mln złotych. Dzięki temu, w krótkim czasie dojedziemy z Wrocławia w Karkonosze. Umowa z KPO na realizację prac została podpisana.
Każdego dnia na trasie Wrocław – Jelenia Góra przejeżdża kilkadziesiąt pociągów. Ważnymi elementami tej linii kolejowej są mosty, wiadukty i przejazdy. PKP PLK S.A. zdecydowało o remoncie dwóch, ponad 130-letnich mostów nad rzeką Bóbr w Kotlinie Marciszowskiej.
W pierwszej kolejności, odnowie, wzmocnieniu i zabezpieczeniu ulegną stalowe konstrukcje. Prace obejmą także kamienne przyczółki oraz filary. Aby utrzmać zadowalający czas podróży, należy przeprowadzić prace na czterech wiaduktach we Wałbrzychuu. Przebudowa czeka więc dwa kamienne kolosy na ul. Gdyńskiej i ul. Moniuszki. Pozostałe zaś, które znajdują się na ul. 1 Maja oraz przy stacji Wałbrzych Fabryczny potrzebują gruntownego remontu.
Wiadukty te, są nie tylko ważne dla linii kolejowej, ale między innymi zapewniają także sprawną komunikację drogową mieszkańcom miasta. Remont obejmie również kamienny obiekt na ul. Moniuszki z 1860 roku.
Plany remontowe na trasie Wałbrzych – Jelenia Góra
Ruch kolejowo-drogowy stanie się bardziej bezpieczny dzięki zmodernizowaniu ośmiu przejazdów. Z kolei skrzyżowanie drogi z torami w Wałbrzychu na ul. Gwardów uzyska nowe rogatki i sygnalizatory. Nastąpi jednocześnie remont jezdni i chodników oraz montaż nowego oświetlenia LED. Inwestycja obejmie także przejazdy w Wałbrzychu na ul. Reja, ul. Kasprzaka oraz w Marciszowie na ul. Nadrzecznej i ul. Polnej. Umowa przewiduje również remont 7-kilometrowego odcinka torów i sieci trakcyjnej na trasie Wałbrzych Fabryczny – Sędzisław. Dzięki temu, zostanie przywrócona rozkładowa prędkość pociągów o 20 km/h wyższa niż obecnie. Dodatkowo, prace umożliwią przewóz cięższych ładunków. Zapewni to zarówno gwarancję atrakcyjnych podróży jak i większą efektywność transportu kamienia z dolnośląskich kopalni.
Koszt inwestycji to blisko 125 mln złotych.
Zobacz też: Baltic Express jeszcze w tym roku pojedzie z Gdyni do Pragi.