3.4 C
Wrocław
środa, 7 grudnia, 2022

Wiosenne porządki na wrocławskich ulicach. Ponad tysiąc km nowej farby

WARTO PRZECZYTAĆ

Odnowione pasy na skrzyżowaniu al. Hallera i ul. Grabiszyńskiej.
Fot. mat. pras. www.wroclaw.pl

Ruszył sezon na malowanie znaków poziomych we Wrocławiu. Po zimie część pasów na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych jest słabo widoczna.

Wiosenne malowanie startuje najczęściej na początku kwietnia. Związane jest to z warunkami atmosferycznymi i przede wszystkim temperaturą.

Prace wykonywane są przede wszystkim w nocy, aby nie utrudniać ruchu samochodowego. Jednak dopiero w kwietniu noce zaczynają być ciepłe. W marcu pomimo tego, że w dzień odnotowywane są temperatury nawet do 20 stopni Celsjusza, to w nocy zdarzają się jeszcze przymrozki – Tomasz Martin, z Działu Eksploatacji Oznakowania Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta.

Sprawdź, gdzie będą malowane znaki

W pierwszej kolejności drogowcy pojawią się na Psim Polu: ul. Sobieskiego, na łączniku Długołęka – Kiełczowska oraz na ul. Bierutowskiej, ul. Krzywoustego i Kochanowskiego.

Nowe pasy pojawią się na ul. Grunwaldzkiej i rondzie Reagana.

Przy okazji szybkiego remontu na al. Hallera odnowiono pasy przy skrzyżowaniu z ul. Grabiszyńską. Następnie z każdym tygodniem tych miejsc będzie coraz więcej. – Jednocześnie wykonujemy również mniejsze prace, takie jak malowanie drobnych elementów oznakowania na terenie miasta – dodaje Tomasz Martin. – Malujemy koperty dla osób niepełnosprawnych, uzupełniamy elementy oznakowania należące do Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania oraz Strefy Płatnego Parkowania.

Z Wrocławia do Paryża – 1300 kilometrów

Dobrze widoczne oznakowanie poziome to jeden z kluczowych elementów bezpieczeństwa. Każdego roku ZDiUM we Wrocławiu przeprowadza co najmniej dwie tury takich prac – wiosenną i jesienną.

W zeszłym roku wykonano ponad 150 tys. m kw. oznakowania i wykorzystano 75 tys. litrów farby. Odnowiono również 200 kopert dla osób niepełnosprawnych.

Gdybyśmy uruchomili maszynę do malowania oznakowania na wrocławskim Rynku i zaczęli malować linię ciągłą o szerokości 12 centymetrów, to skończylibyśmy w Paryżu pod wieżą Eiffla. A całą farbę musielibyśmy przewieźć pięcioma tirami. – dodaje Tomasz Martin, ZDiUM

Zobacz również:  Koniec remontu torowiska! Tramwaje wracają na Leśnicę

Dobra widoczność, odporność i odblaskowość

Technologia malowania oznakowania dostosowana jest do rodzaju i stanu nawierzchni jezdni.

Oznakowanie poziome powinno przede wszystkim zapewniać dobrą widoczność w ciągu całej doby, także w warunkach dużej wilgotności.

Ponadto linie namalowane na jezdni muszą charakteryzować się odpowiednią szorstkością zbliżoną do szorstkości nawierzchni, być trwałe, odporne na ścieranie i brudzenie się, zapewniać właściwe parametry odblaskowości przez cały okres użytkowania. Dlatego też oznakowanie wykonywane jest tylko certyfikowanymi materiałami.

– Podczas prac wykorzystujemy technologię mieszaną: cienkowarstwową lub grubowarstwową – wyjaśnia Tomasz Martin. Tam, gdzie oznakowanie szybciej się wyciera –  na  przykład na skrzyżowaniach – stosujemy technologię z mas chemoutwardzalnych. Oznakowanie grubowarstwowe jest  również odblaskowe i przeciwpoślizgowe. Odblask uzyskuje się poprzez posypanie powierzchni  mikrokulkami szklanymi. Natomiast znaki poziome są odnawiane również przy użyciu specjalistycznej, białej farby najezdniowej, z elementami odblasku. 

mat.pras. www.wroclaw.pl

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3