Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy publicznie poparła marszałka z koalicji PiS, co doprowadziło do wykluczenia jej ze stowarzyszenia “Tak! Dla Polski”. „Moje dołączenie do innych samorządowców Dolnego Śląska w sprawie absolutorium i zmian w budżecie Województwa Dolnośląskiego ma aspekt wyłącznie pragmatyczny” – skomentowała Moskal-Słaniewska.
W piątek, 2 czerwca z Ruchem Samorządowym TAK! Dla Polski pożegnało się dwóch członków: Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy oraz Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina. Decyzja o wykluczeniu ich ze stowarzyszenia zapadła po tym, jak panie podpisały list z poparciem dla zarządu województwa dolnośląskiego i marszałka Cezarego Przybylskiego. Przypominamy, że PiS i Bezpartyjni otrzymali jedynie połowę głosów w sejmiku (18 na 36). W takim przypadku powołany przez nich zarząd powinien poddać się do dymisji.
Zobacz też: Zarząd województwa dolnośląskiego bez absolutorium. Porażka PiS i Bezpartyjnych
Poparcie dla koalicji PiS i Bezpartyjnych
W liście z poparciem dla zarządu, który podpisało 90 samorządowców Dolnego Śląska, znalazły się takie zdania jak: “Zarząd województwa jest gwarantem zrównoważonego rozwoju całego regionu” oraz “nie znajdujemy merytorycznych postaw do odrzucenia absolutorium”. Stwierdzenia te ewidentnie przeczą wartościom ruchu TAK! Dla Polski, który uważa, że koalicja PiS i Bezpartyjnych działa na szkodę regionu.
– Z miesiąca na miesiąc z coraz większym zaniepokojeniem obserwowaliśmy Twoją działalność na Dolnym Śląsku. Żałujemy, że mimo podejmowanych z Tobą rozmów nie udało się nam przekonać Cię do zmiany zachowania i kierunku polityki, jaką przyjęłaś – ocenił zarząd Tak! Dla Polski zwracając się do Beaty Moskal – Słaniewskiej.
Prezydent Świdnicy postanowiła skomentować swoją decyzję w mediach społecznościowych.
– Samorząd to coś innego niż polityczne wojenki. Samorząd to współpraca dla dobra mieszkańców. Kilka dni temu około 90 samorządowców Dolnego Śląska podpisało list do radnych Sejmiku Dolnego Śląska. Wykorzystanie tego faktu i próba wciągnięcia Pani Doroty Pawnuk, Burmistrz Strzelina i mnie w jakiś niedorzeczny spór, to rzecz haniebna. Moje dołączenie do innych samorządowców Dolnego Śląska w sprawie absolutorium i zmian w budżecie Województwa Dolnośląskiego ma aspekt wyłącznie pragmatyczny, nie zaś polityczny. Odnosi się do konkretnej współpracy między samorządem wojewódzkim i gminnym, a przykładów takich wspólnych działań są dziesiątki. Podpisałam ten list jako gospodarz miasta, jako prezydent wybrany w wolnych, powszechnych wyborach, jako ktoś, kogo nadrzędną misją jest praca na rzecz lokalnej wspólnoty. Nie jako szef frakcji czy politycznego ugrupowania. Polityka? Tak. Uprawiam ją, mam swoje poglądy, zdecydowanie Lewica! Ale są sytuacje, w których decyzje podejmuje się przez pryzmat wyboru lepszych, rozsądnych rozwiązań. To jest taka decyzja – napisała Beata Moskal-Słaniewska na Facebooku.
Wałbrzych poszkodowany względem Świdnicy
1 czerwca 2023, Beata Moskal- Słaniewska wraz z władzami województwa uczestniczyła w konferencji prasowej dotyczącej otwarcia w Świdnicy filii Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej. Będzie ona odpowiadać za podział środków unijnych m.in. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Według Jerzego Łużniaka, prezydenta Jeleniej Góry jest to działanie na szkodę Wałbrzycha.
– To Wałbrzych jest do tego przygotowany, bo przecież ma kadry i doświadczenie z poprzednich lat działalności ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej – stwierdził Jerzy Łużniak w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”.
W Świdnicy ma znaleźć się też Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, który obecnie mieści się w Wałbrzychu.