-3.8 C
Wrocław
niedziela, 5 lutego, 2023

Wrocław Cup 2022 czyli mistrzostwa piłki nożnej osób bezdomnych rozpoczęte!

WARTO PRZECZYTAĆ

O godzinie 14:00 na placu Solnym nastąpiło oficjalne otwarcie turnieju piłki ulicznej dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Na wydarzenie zjechały się reprezentacje z różnych części świata. 16 drużyn męskich i 4 kobiece powalczy o zwycięstwo we Wrocławiu.

Reprezentacje drużyn Austrii, Belgii, Bułgarii i Czech. Fot. Joanna Bim

Poprzednie edycje Wrocław Cup nie mogły odbyć się ze względu na pandemię, dlatego organizatorzy cieszą się, że wreszcie zawody mogą powrócić do miasta. Na otwarciu obecny był prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który powitał zgromadzonych gości. Głos zabrali również Wojciech Bystry – minister zarządu Towarzystwa Brata Alberta oraz Jurij Tokar – konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Oficjalne rozpoczęcie Wrocław Cup 2022

– Chciałbym wszystkich Państwa powitać we Wrocławiu. Po 3 latach wracamy z tym turniejem. Pandemia go nam na moment zabrała, ale jestem dumny, że we Wrocławiu – mieście sportu, takie rzeczy się dzieją. Chciałbym podziękować Towarzystwu Brata Alberta za organizację. Dziękuje, że jesteście i dziękuję, że wokół tego turnieju nas wszyscy gromadzicie. – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu odniósł się do uczestnictwa uchodźców, którzy reprezentują swój kraj na tegorocznych mistrzostwach:

– Bardzo cieszymy się, że Ukraina jest dzisiaj na tym ważnym meczu. Życzymy wszystkim, żeby był w was duch boju i zwycięstwa. Niech zwycięży najlepszy. – mówił Jurij Tokar,  konsul generalny Ukrainy we Wrocławiu.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Fot. Joanna Bim

Szansa na przełamanie barier

Ideą rozgrywek jest promocja sportu, jako zajęcia, które jednoczy zawodników i buduje poczucie własnej wartości. Na Placu Solnym o mistrzostwo powalczą reprezentacje z Danii, Belgii, Niemiec, Czech, Węgier, Bułgarii, Kirgistanu, Litwy, Austrii oraz dwie reprezentacje Polski tj. Brat Albert i Hostel Częstochowa. W turnieju weźmie udział także drużyna Przyjaciół oraz skład reprezentantów Uchodźców z Ukrainy. Zostaną rozegrane równoległe turnieje dla kobiet oraz mężczyzn.

Zobacz również:  Triathlonem pokona dystans, dłuższy niż równik. Rekord Guinnessa pobije w dolnośląskim

Będąc tutaj jesteście zwycięzcami, bo przełamywanie swoich barier, swoich problemów to jest to, o co w sporcie chodzi. Ważne, że jesteście tutaj we Wrocławiu. Rywalizujecie. Wielkie brawa dla Was i szacunek dla Was, za wysiłek, który w to włożyliście. – mówił Wojciech Bystry, prezes zarządu Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

Drużyna reprezentacji Polski. Fot. Joanna Bim

Po uroczystym otwarciu rozpoczął się mecz, w którym zagrały ze sobą reprezentacje Polski i Ukrainy. Pojedynek zakończył się wynikiem 6:5 dla Ukrainy. Mistrzostwa potrwają do 17 lipca (niedziela). Pełny harmonogram rozgrywek dostępny na stronie: https://www.facebook.com/Reprezentacjapnu

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI