Ładowanie

Wrocław gotowy na Noc Muzeów 2024. Czeka ponad 150 wydarzeń!

17 maja, 2024

Fot. UM Wrocławia

Już w najbliższą sobotę, 18 maja, we Wrocławiu odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku – Noc Muzeów. To coroczne święto, które przyciąga tysiące mieszkańców i turystów, w tym roku zapowiada się wyjątkowo bogato. W programie znajduje się ponad 150 wydarzeń, organizowanych przez blisko 100 instytucji – muzea, galerie, centra kultury, a nawet archiwa.

Noc Muzeów ma swoje korzenie w Berlinie, gdzie odbyła się po raz pierwszy w 1997 roku. Od 2001 roku impreza zyskała zasięg ogólnoeuropejski, a udział w niej biorą obecnie setki miast. Pierwsza wrocławska edycja Nocy Muzeów miała miejsce z udziałem zaledwie siedmiu muzeów i jednej galerii. Dziś, w 2024 roku, wydarzenie to rozrosło się do rozmiarów, które obejmują całe miasto, angażując niemal wszystkie znaczące instytucje kulturalne. Noc Muzeów to nie tylko zwiedzanie muzeów – to także okazja do odkrycia nieznanych zakątków Wrocławia oraz uczestnictwa w unikalnych wydarzeniach kulturalnych.

Na mapie Nocy Muzeów znane miejscówki oraz całkowicie nowe

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy swoje drzwi otworzą dla zwiedzających Muzeum Śląska Wrocław oraz Archiwum Budowalne Wrocławia (oddział Muzeum Architektury), gdzie będzie można zobaczyć bogate zbiory projektów budowlanych. Niezwykłą atrakcją będą także relikty zamku Piastów Śląskich na Ostrowie Tumskim, dostępne w Domu Sióstr Zakonnych de Notre Dame, gdzie przewidziane są pokazy średniowiecznego fechtunku i inne atrakcje historyczne.

Wyjątkowe wydarzenia czekają na uczestników na artystycznym podwórku przy ul. Ruskiej 46. Artyści i artystki otworzą swoje galerie i pracownie, zapraszając do świata twórczych praktyk i opowieści o sztuce. To miejsce, które z pewnością przyciągnie miłośników sztuki współczesnej i eksperymentalnej.

Atrakcje przygotowano również dla dzieci. Aż 39 instytucji zaoferuje warsztaty i zajęcia edukacyjne, które rozpoczną się już w południe. To m.in. Muzeum Geologiczne, Centrum Kultury Agora, Liceum Sztuk Plastycznych, Muzeum Pana Tadeusza oraz Hala Stulecia.

Tradycyjnie, wstęp do wszystkich placówek biorących udział w Nocy Muzeów jest bezpłatny, a do większości z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Większość wydarzeń rozpocznie się po południu i potrwa do późnych godzin wieczornych.

Tagi