13.7 C
Wrocław
czwartek, 30 marca, 2023

Wrocław ma swoje Centrum Olimpijskie. Oddano halę do sportów walki

WARTO PRZECZYTAĆ

Fot. mat. pras. wrocław.pl

Zapaśnicy, judocy, ciężarowcy i bokserzy Śląska Wrocław od początku roku trenują w nowej hali sportowej wybudowanej za 25 mln zł przy ul. Racławickiej. – Mamy wrocławski ośrodek przygotowań olimpijskich – powiedział prezydent Jacek Sutryk podczas uroczystości otwarcia obiektu.

Fot. mat. pras. wroclaw.pl

Na taki obiekt wrocławscy sportowcy czekali wiele lat. Prawie 3,2 tys. mkw. powierzchni użytkowej, pięć szatni, sanitariaty i rozkładane trybuny dla 400 widzów.

– To najnowocześniejszy obiekt we Wrocławiu i jeden z najnowocześniejszych w Polsce. W bezpośrednim otoczeniu znajdują się baseny: 50- i 25-metrowy, obok budujemy dwa boiska piłkarskie, a docelowo chcielibyśmy wybudować także bursę dla utalentowanej sportowo młodzieży – podkreślał Jacek Sutryk.

Łączny koszt inwestycji wyniósł ok. 25 mln zł, z czego 5 mln zł dołożyło Ministerstwo Sportu i Turystyki.

– To jest obiekt bardzo ważny z perspektywy rozwoju sportów olimpijskich – mówił Kamil Bortniczuk. Minister sportu i turystyki zauważył, że w sportach walki zdobywaliśmy medale w Seulu, Barcelonie i Atlancie. Później było gorzej. – Mamy niewątpliwie zadyszkę w tych dyscyplinach w ostatnich latach. Dlatego żeby temu przeciwdziałać trzeba stwarzać jak najlepsze warunki przy wykorzystaniu doświadczenia i autorytetu olimpijczyków, którzy bardzo są często są czynnymi trenerami.

Otwarcie hali do sportów walki przy ul. Racławickiej we Wrocławiu. Fot. mat. pras. wrocław.pl

Czy ministerstwo dofinansuje budowę bursy wspomnianej przez Jacka Sutryka ?

– Rozmawiamy o tym. Jeżeli projekt zostanie złożony i będzie odpowiedni pod względem formalnym, a ministerstwo będzie miało możliwości finansowe, to wszystko wskazuje na to, że tak – powiedział Bortniczuk.

Dom dla kolejnych medalistów.

Hala podzielona jest na cztery części – dla każdej sekcji. Rozdzielają je przesuwne ścianki działowe pozwalające jednorazowo korzystać z przestrzeni kilku grupom treningowym. Przy każdej mieszczą się trybuny dla 100 osób. Kolejni widzowie mogą śledzić sportowców z balkonu.

Vid. Mat pras. wroclaw.pl

Umowę na realizację zadania podpisano w maju 2020 r. Trzy miesiące później wbito pierwszą łopatę, a na początku 2021 r. wmurowano kamień węgielny z kapsułą czasu. W kapsule znalazły się: proporczyk WKS-u, szalik Śląska, puchar z herbem Wrocławia i Śląska oraz symbolami czterech sekcji sportowych, maseczka WKS-u, trzy medale drużynowych mistrzostw Polski z judo, zapasów i podnoszenia ciężarów, książka Wojciecha Koerbera „Dolnośląscy Olimpijczycy” oraz list Janusza Pilcha, dyrektora WKS-u, w którym podziękował miastu za podjęcie inicjatywy budowy obiektu.

Zobacz również:  Wrocław zagrał Frankfurt w filmie „Filip”. Gdzie kręcono zdjęcia?

mat. pras. wroclaw.pl

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI