7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Wrocław pomoże wybudować we Lwowie centrum rehabilitacyjne

WARTO PRZECZYTAĆ

Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu doszło do spotkania włodarzy trzech miast – Bredy, Lwowa i Wrocławia. Celem ich współpracy jest m.in. utworzenie we Lwowie Krajowego Centrum Rehabilitacyjnego UNBROKEN.

Prezydent Wrocławia – Jacek Sutryk, Andrij Sadovyj – mer Lwowa oraz Boaz Adank – wiceburmistrz Bredy (holenderskie miasto partnerskie Wrocławia) spotkali się w Karpaczu podczas Forum Ekonomicznego. Przedstawiciele miast chcą w ramach współpracy wspierać się w projektach edukacyjnych i biznesowych. Ich celem jest też zapewnienie pomocy osobom dotkniętych wojną w Ukrainie. Inicjatorem spotkania był prezydent Wrocławia.

Ofiary wojny potrzebują realnej pomocy

Krajowe Centrum Rehabilitacyjne UNBROKEN ma pomóc poszkodowanym na wojnie w Ukrainie. Plan budowy ośrodka we Lwowie nie jest przypadkowy. To tam trafiają ofiary zaatakowanych miast. W większości są to cywile.

Lwów jest miastem, do którego od początku agresji Rosji na Ukrainę trafiają ofiary działań wojennych. Są to przede wszystkim cywile: osoby starsze, kobiety i dzieci z zaatakowanych przez rosyjskie wojsko miast, miasteczek i wsi. Moim najpoważniejszym zadaniem jest pomoc osobom wewnętrznie przesiedlonym i ochrona mieszkańców – mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa.

Szacuje się, że około 100 tys. Ukraińców potrzebuje zaopatrzenia w protezy, a milion osób rehabilitacji.

– Pamiętamy o Ukrainie, pamiętamy o ofiarach tej wojny. Andrij Sadowy rozpoczął we Lwowie niezwykle ważny projekt, który pomoże setkom tysięcy ludzi. Byłem w tym szpitalu dwa miesiące temu. Widziałem jak potrzebne jest tam profesjonalne wsparcie. Działając razem, możemy skutecznie pozyskiwać fundusze na realną pomoc – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

W Polsce może powstać również siedziba międzynarodowej fundacji, która zbiera niezbędne fundusze na utworzenie centrum rehabilitacji. Szacowany koszt budowy wynosi 77 mln euro. 

– Będziemy wspierać ten projekt. Zrobimy wszystko, aby plan budowy szpitala rehabilitacyjnego został zaprezentowany w każdym holenderskim mieście. – mówił Boaz Adank, wiceburmistrz Bredy.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI