Po raz trzeci Wrocław przeprowadzi Kompleksowe Badania Ruchu, czyli takie, które dotyczą przemieszczania się mieszkańców Wrocławia i sąsiednich gmin. Tegoroczna edycja przedsięwzięcia obejmie stolicę Aglomeracji Wrocławskiej wraz z dziewięcioma gminami ościennymi.
Kompleksowe Badania Ruchu, w skrócie KBR to źródło wiedzy o podróżach po mieście i okolicach. Szczególnie wyniki tych, wykonanych pierwszy raz od 2018 roku, interesują władze miasta, ponieważ pokażą zmiany w podróżowaniu po ukończeniu dużych inwestycji transportowych. Chodzi tu o między innymi tramwaj przez Popowice czy na Nowy Dwór, Aleję Wielkiej Wyspy oraz obwodnicę Leśnicy. W środę, 27 marca odbyła się konferencja w tej sprawie z udziałem magistratu.
– Jednym z głównych składowych badań są wywiady ankietowe przeprowadzane z mieszkańcami w ich gospodarstwach domowych, podczas których zbiera się informacje o wszystkich podróżach, które odbyli oni w typowy dzień roboczy. W badaniu uczestniczy zazwyczaj około 1% losowo wybranych mieszkańców. Oznacza to, że kilka tysięcy osób biorących udział w ankietowaniu umożliwia poznanie pełnego obrazu tego, w jakich godzinach, skąd, dokąd, jakimi środkami transportu i w jakim celu przemieszczamy się po Wrocławiu i okolicach – mówiła podczas konferencji Monika Kozłowska-Święconek z Biura Zrównoważonej Mobilności.
Policzmy się!
Planuje się, że ankieterzy przeprowadzą badania z 9 tysiącami osób. Będzie można ich rozpoznać po identyfikatorach, specjalnych koszulkach oraz kamizelkach. Dodatkowo, będą mieli do okazania kopię listu z podpisem prezydenta, w którym uzasadnia potrzebę przeprowadzenia badania. Spotkania z ankieterami odbędą się w domach i mieszkaniach oraz w przestrzeni publicznej, na przykład na przystankach.
Pomocne w badaniach są także pomiary pojazdów i pieszych oraz liczby pasażerów w tramwaju czy autobusie. Kamery oraz obserwatorzy policzą samochody, rowerzystów i podróżnych w kilkuset punktach. Dzięki temu, możliwe będzie uzyskanie wiernego wyniku co do sytuacji transportowej na ulicach i w komunikacji zbiorowej na całym terenie, na którym przeprowadza się badania.
– To dzięki KBR wiemy na przykład, że w 2018 r. 41% podróży wrocławianie odbywali samochodami osobowymi, a mieszkańcy gmin sąsiednich aż 66%, co przekładało się na ponad 240 tys. aut wjeżdżających codziennie do Wrocławia. Z kolei podróże wrocławian w prawie 28% stanowiły przejazdy komunikacją zbiorową, a podróże mieszkańców gmin ościennych jedynie w 14%. Znaczna część tych wszystkich podróży była związana z pracą, a więc były to codziennie obowiązkowe dojazdy – opisuje Kozłowska-Święconek.
Kompleksowe Badania Ruchu – co mają na celu?
Kompleksowe Badania Ruchu pomogą także określić, które z linii komunikacji miejskiej, mieszkańcy Aglomeracji Wrocławskiej wybierają najczęściej. Dodatkowo, wiadome będzie, które odcinki tras tramwajowych czy stacje lub dworce należą do najbardziej obleganych. Wszystko to służyć ma racjonalnemu i efektywnemu planowaniu rozwoju transportu w mieście. Pomiary wpłyną na decyzję odnośnie korekty siatki połączeń komunikacji zbiorowej, lokalizację nowych parkingów P&R oraz planowanie nowych inwestycji drogowych.
– Tegoroczne badania rozpoczynamy zaraz po świętach. Bardzo liczymy na zaangażowanie wrocławianek i wrocławian. O postępach i kolejnych etapach będziemy informować na bieżąco, bo przed nami cała kampania informacyjna. Badania potrwają do końca roku szkolnego – mówił Bartłomiej Wiertel z ViaVistula, firmy która przeprowadzi badanie.
Wyniki KBR ukażą się najprawdopodobniej pod koniec 2024 roku.
Zobacz też: Komunikacja miejska w okresie Świąt Wielkanocnych.