Ładowanie

WROCŁAW SIĘ LICZY, liczył i… policzył. Kompleksowe Badania Ruchu 2024

25 czerwca, 2024

Fot. MPK Wrocław

Właśnie zakończyły się Kompleksowe Badania Ruchu (KBR 2024), które trwały we Wrocławiu i gminach sąsiednich. Ich realizacja ma na celu poznanie i zrozumienie potrzeb transportowych mieszkańców. Dzięki temu miasto będzie mogło dopasować do nich transport zbiorowy i infrastrukturę we Wrocławiu i 9 najbliżej położonych gminach. 

Kompleksowe Badania Ruchu Wrocław i Otoczenie znane pod hasłem WROCŁAW SIĘ LICZY należało do zadań złożonych. Składały się nań bowiem badania ankietowe z mieszkańcami oraz pomiary natężenia ruchu drogowego na terenie Wrocławia i gmin sąsiednich. Dodatkowo mierzono potoki pasażerskie w autobusach, tramwajach i pociągach oraz analizowano dane dotyczące pojazdów dostawczych i ciężarowych. Te ostatnie należą do tzw big data. 

Przez cały okres trwania badań, zrealizowano ponad 10 tysięcy ankiet z mieszkańcami. 

– Pragniemy serdecznie podziękować mieszkańcom za zaangażowanie, cierpliwość i otwartość. Wywiady ankietowe były głównym elementem przeprowadzonych badań. Dzięki nim zebrane zostały informacje o wszystkich podróżach, które odbywają w typowym dniu roboczym. Pokaże to, w jakich godzinach, skąd, dokąd, jakimi środkami transportu i w jakim celu przemieszczamy się po Wrocławiu i okolicach – mówi Monika Kozłowska-Święconek, Dyrektorka Biura Zrównoważonej Mobilności UM Wrocławia.

Trwające w tym samym czasie pomiary ruchu odbywały się w 244 punktach. To lokalizacje rozmieszczone na terenie stolicy Dolnego Śląska i położonych wokół gmin. Dane z tych badań umożliwią bardzo dokładne określenie natężeń ruchu na głównych arteriach oraz obwodnicach miasta. 

Miasto niezliczonych rozwiązań

Równolegle mierzono także potoki pasażerskie w autobusach i tramwajach. Od momentu rozpoczęcia badań przeprowadzono pomiary w blisko 500 lokalizacjach, które wskazano w zamówieniu.

– Badania w terenie przebiegły zgodnie z planem. Dzięki współpracy z Urzędem Miejskim i koordynacji jednostek wszystkie pomiary i ankiety były realizowane według założonego harmonogramu. W przeciągu tych kilku miesięcy nie występowały także utrudnienia czy zdarzenia losowe, które mogłyby zakłócić realizację badań. Ewentualne korekty czy zmiany w harmonogramie badań były podejmowane na podstawie przekazywanych wcześniej informacji o utrudnieniach lub remontach (w tym także uwzględniając wydarzenia, np. Juwenalia), dlatego nie mieliśmy konieczności przenoszenia pomiarów. Dzięki temu spodziewamy się, że otrzymamy dobre jakościowo dane – tłumaczy Bartłomiej Wiertel z firmy Via Vistula, która wykonała badanie ruchu.

Kompleksowe Badania Ruchu Wrocław i Otoczenie 2024

Fot. Via Vistula, Facebook

Wrocław i okolice “liczył się” także na stacjach i dworcach kolejowych. Projekt KBR objął pomiarami również ruch rowerowy na terenie miasta i ruch pieszy w centrum Wrocławia. Badania Zrealizowano pod koniec zeszłego miesiąca dzięki kamerom wideo. Rozlokowano je w punktach, które wskazano wcześniej w zamówieniu. 

Ostatnią częścią składową KBR była analiza ruchu pojazdów dostawczych i ciężarowych za pomocą tzw big data. Na podstawie informacji o przemieszczeniach opartych o dane sieci telefonii komórkowej przeanalizowany został ruch pojazdów dostawczych i ciężarowych na terenie miasta.

Dzięki pomiarom, uzyskano przydatne dane w zakresie szeroko rozumianego systemu transportowego Wrocławia i otoczenia. Następnym krokiem będzie poddanie je analizie i stworzenie na ich podstawie raportów. Każdy z nich dotyczyć będzie poszczególnego elementu. Zaś publikację danych z KBR 2024 planuje się pod koniec bieżącego roku.

Zobacz również: Kolejny autobus elektryczny będzie testowany we Wrocławiu.

Tagi