Rok temu, 24 lutego 2022 roku, wojska rosyjskie rozpoczęły pełnoskalową inwazję na terytorium Ukrainy. Wrocław solidarny z Ukrainą już od pierwszych dni inwazji. To tutaj uchodźcy szukali schronienia.
Tysiące wolontariuszy z Wrocławia ruszyło z pomocą uciekającym przed wojną uchodźcom. Zorganizowano pomoc w postaci zbiórek, zakwaterowania, edukacji czy pomocy prawnej i językowej. Po roku Ukraińcy mieszkają we Wrocławiu, a miasto pomaga w stworzeniu dla nich dobrych warunków do życia.
— To już rok, odkąd bohaterska Ukraina broni swojego kraju, ale też suwerenności Europy przed rosyjskim najeźdźcą. Od początku tej wojny Wrocław, wspólnota wrocławianek i wrocławian aktywnie włączyła się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy po 24 lutego znaleźli tu swoje schronienie i nowy dom. Będziemy nieustannie pomagali, bo wiemy, że w tej wojnie chodzi nie tylko o niepodległość Ukrainy, ale też Polski. Cieszę się, że jesteście z nami – mówi Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.
Systemowej pomocy od rozpoczęcia inwazji udzielały instytucje miejskie oraz około stu organizacji współpracujących z miastem, przy ogromnym wsparciu tysięcy wrocławian i wrocławianek. W pomoc zaangażowane były urzędy i instytucje, zorganizowano ponad 20 punktów noclegowych. Przez rok miasto udzieliło uchodźcom około 400 tysięcy noclegów.
Wrocław solidarny z Ukrainą — pomoc od pierwszych dni, zbiórki darów
Pomoc i działania miasta w pierwszych miesiącach inwazji — przy napływie w krótkim czasie tysięcy uchodźców musiały być kompleksowe – od zakwaterowania, poprzez dokładną informację, edukację, pomoc prawną i językową. Najważniejszym punktem informacyjnym dla uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu stało się Przejście Dialogu (WroMigrant) – konsultanci udzielili porad dla blisko 24 tysięcy osób.
— Rok temu byliśmy świadkami niesamowitej solidarności, która objawiała się tysiącami maili, w których najczęściej pojawiało się pytanie „jak mogę pomóc”. W tamte zimne dni rozgrzewaliśmy przybywających do Wrocławia talerzem ciepłej zupy i kanapkami – rozdawaliśmy je — my, wrocławianie, my, wolontariusze — całodobowo w pobliżu dworca. Przejście Dialogu stało się miejskim centrum informacyjnym, w którym przez wszystkie dni tygodnia po kilkanaście godzin na dobę wraz z wolontariuszami, w tym również prawnikami, udzielaliśmy wyczerpujących konsultacji i porad – mówi Dorota Feliks, Dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Miasto we współpracy z wieloma fundacjami organizowało i koordynowało pomoc na wielu płaszczyznach. Zbiórki darów odbywały się we wszystkich wrocławskich szkołach i przedszkolach, a także w trzech pomocowych Hubach: Czasoprzestrzeni, Sektorze 3 oraz we Wrocławskim Parku Technologicznym.
Dzieci i młodzież z Ukrainy kontynuuje edukacje
Wrocław zapewnił dzieciom uciekającym ze strefy wojny miejsca w miejskich szkołach oraz przedszkolach. Obecnie do publicznych i niepublicznych szkół i przedszkoli uczęszcza około 20 tysięcy uczniów z Ukrainy. W szkołach działa 75 oddziałów przygotowawczych (przed wojną było ich 41), które przygotowują uczniów przybywających z zagranicy do nauki w polskiej szkole. We Wrocławiu działa 5 Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się online ze szkołami w Ukrainie.
— Przyjęcie tysięcy dzieci z Ukrainy do wrocławskich placówek było dla nas ogromnym wyzwaniem. Ale dzięki wytężonej pracy naszych dyrektorów i nauczycieli udało się zapewnić wszystkim uczniom jak najlepsze warunki do nauki i pomoc psychologiczną. Nasze szkoły i przedszkola były też miejscem wielu zbiórek i akcji pomocowych dla mieszkańców Ukrainy, do których również włączali się nasi uczniowie — mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM.
Uchodźcy pracują we Wrocławiu
Z ramienia miasta od wybuchu wojny — z Powiatowym Urzędem Pracy (PUP) ściśle współpracuje Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. To właśnie w PUP-ie działa specjalny punkt informacyjny – a wspólnie została stworzona baza miejsc pracy, z której może skorzystać każdy niezależnie od narodowości. To dzięki niej zatrudnionych zostało już ponad 48 000 osób z Ukrainy. Wciąż jest dostępnych około 3000 miejsc pracy.
— Zachęcaliśmy wrocławskie firmy do przygotowywania ofert pracy, z których także mogliby skorzystać obywatele Ukrainy. Współtworzyliśmy również webinary, które przygotowywały pracodawców do nowych regulacji prawnych czy wspólnie z PUP, a także Zachodnią Izbą Gospodarczą — Targi Pracy. Dzięki fantastycznej postawie lokalnych firm udało się pomóc osobom dotkniętym wojną — organizowano zbiórki darów, pomoc finansową dla NGO, oddawano do użytku powierzchnie noclegowe, organizowano wolontariaty pracownicze – podkreśla Magdalena Okulowska, Prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.
Mieszka tu 250 tys. obywateli Ukrainy – Wrocław solidarny z Ukrainą
Do tej pory w ramach pracy wrocławskiego Wydziału Spraw Obywatelskich nadanych zostało ponad 70 tysięcy numerów PESEL.
Przed 24 lutego 2022 roku we Wrocławiu mieszkało około 100 tysięcy Ukraińców. Po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji do stolicy Dolnego Śląska przyjechało około 150 tysięcy uchodźców. Według szacunków – obecnie nawet co czwarty mieszkaniec Wrocławia to obywatel Ukrainy – a to oznacza, że w mieście przebywa dzisiaj nawet 250 tysięcy obywateli Ukrainy.