Podczas trwającego w Warszawie Polskiego Kongresu Klimatycznego Wrocław otrzymał nagrodę „Lider Transformacji Energetycznej”. Przyznanie wyróżnienia uzasadnione jest szczególnymi zasługami miasta — stworzeniem instalacji fotowoltaicznej na Tarczyński Arenie oraz rozbudową sieci elektroenergetycznej pod system ładowarek pojazdów elektrycznych.

— Otrzymanie tytułu Lidera Transformacji Energetycznej 2023 cieszy i motywuje do dalszej pracy. Odnawialne źródła energii to absolutna konieczność, aby w trosce o klimat redukować emisje gazów cieplarnianych oraz koszty zakupu energii, które w ostatnich dwóch latach wszyscy szczególnie odczuwamy — mówi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.
NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!
Instalacja fotowoltaiczna Tarczyński Arena
Nagrodzona instalacja fotowoltaiczna na Tarczyński Arenie jest największą we Wrocławiu. Może wyprodukować ponad 550 MWh rocznie, co pozwoli zaspokoić niemal połowę rocznego zapotrzebowania stadionu na energię elektryczną, ale także realnie wpłynie na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym — pozwoli zredukować emisję dwutlenku węgla o ponad 420 ton rocznie. Jest złożona z 1240 paneli i zajmuje obszar porównywalny do 2/3 boiska piłkarskiego.
— Bardzo cieszymy się z takiego wyróżnienia. Warto dostrzegać takie inicjatywy — zwłaszcza w obecnych uwarunkowaniach. Nasza instalacja fotowoltaiczna to korzyść przede wszystkim dla środowiska naturalnego, ale i bardzo wyraźna oszczędność ekonomiczna. Dodatkowo, stadion od początku swojej historii wykorzystuje rocznie 10 milionów litrów wody deszczowej do podlewania murawy i w sanitariatach. Fotowoltaika to zatem kolejny z kroków w kierunku zrównoważonego rozwoju — mówi prezes spółki Stadion Wrocław Marcin Przychodny.
Na terenie Wrocławia zainstalowanych jest łącznie ponad 1600 instalacji fotowoltaicznych, które – wraz z tymi, które są właśnie w trakcie realizacji – byłyby w stanie wyprodukować ponad 25 000 MWh, co wystarczyłoby na roczne oświetlenie 75% wrocławskich ulic i chodników.

System ładowarek do samochodów elektrycznych
Wrocław dąży do zeroemisyjnego, zrównoważonego transportu. Doceniła to Kapituła konkursu. Wyróżnienie obejmuje także rozbudowę sieci elektroenergetycznej we Wrocławiu, pod system ładowarek pojazdów elektrycznych.
— Bardzo nas cieszy ta nagroda, ponieważ odbieramy ją jako efekt Strategii Rozwoju Elektromobilności, którą miasto przyjęło 2020 roku i teraz konsekwentnie realizuje. Zgodnie z tym dokumentem tworzymy specjalne warunki dla prywatnych firm, które chcą budować stacje ładowania pojazdów. Powstaną także punkty do ładowania miejskich autobusów elektrycznych — opowiada Anna Badeńska, koordynatorka Projektów Transportowym w magistracie.
Projekt rozbudowy sieci elektroenergetycznej pod kątem rozwoju infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w dużej części stanowi zasilanie zakładu autobusowego przy ul. Obornickiej, w którym stanie stacja ładowania dla 13 autobusów. MPK Wrocław otrzymało dotację na zakup 13 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą, które na przełomie 2023-2024 wyjadą na ulice Wrocławia i będą jeździć po linii K. Miasto stwarza także warunki dla powstawania ogólnodostępnych punktów ładowania. Obecnie na terenie Wrocławia mamy ich 168 szt. Pod koniec 2022 r. ratusz zaopiniował pozytywnie ok. 130 wniosków o budowę kolejnych.

W przyszłości transport miejski może napędzać wodór
— Pojazdy napędzane wodorem mają przewagę nad elektrykami. Do połowy przyszłego roku przy zajezdni MPK na ulicy Obornickiej powstanie pierwsza stacja tankowania wodoru. W lutym wydaliśmy pozwolenie na jej budowę i tym samym jesteśmy – wspólnie z Warszawą — krajowym pionierem w obszarze wodoru. Dla nas to przede wszystkim krok w kierunku zeroemisyjnego transportu publicznego. Stacja będzie ogólnodostępna dla wszystkich mieszkańców — opisuje Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
