7.9 C
Wrocław
wtorek, 21 marca, 2023

Jest porozumienie. Wrocław znów ze wspólnym biletem na kolej i MPK

WARTO PRZECZYTAĆ

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Koleje Dolnośląskie ogłosiły, że przyjmują ofertę Urzędu Miasta ws. przejazdów kolejowych na terenie Wrocławia.

Tym samym kończy się pat na linii Wrocław – Urząd Marszałkowski – Polregio – Koleje Dolnośląskie. Efekty porozumienia powinny uwidocznić się w praktyce już 1 kwietnia, kiedy to wrócić ma wspólny bilet Urbancard na przejazdy MPK i koleją w obrębie Wrocławia.

Negocjacje pomiędzy miastem a KD i Polregio rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku. Przewoźnicy proponowali wówczas rozliczanie się z miastem na podstawie umów o wozokilometr oraz z uwzględnieniem liczby zatrzymań na stacjach kolejowych. Na to jednak nie zgodziły się władze Wrocławia, które przekonywały do liczenia pasażerów.

Konsekwentnie stoimy na stanowisku, że oferta, jaką jest honorowanie biletów miejskich, powinna mieć związek z liczbą osób, jaka z tej usługi korzysta – przekonywała wówczas Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektorka wydziału transportu UM. Podkreślała, że założenia oparte o liczbę zatrzymań na stacjach są niemiarodajne.

Jak przypomina Biuro Prasowe UM Wrocławia, Wrocław 1 grudnia ubiegłego roku zaoferował stawkę 9,10 zł za każdy przejazd w granicach Wrocławia. Po podwyżkach cen biletów w Kolejach Dolnośląskich dzisiaj jest to cena 9,40 zł, co zostało zaakceptowane przez władze miasta. Kwota należna przewoźnikom kolejowym będzie więc uzależniona od faktycznej liczby przejazdów uprawnionych wrocławian na terenie miasta. Oferta ma dotyczyć także wszystkich mieszkańców posiadających aktywny status w programie Nasz Wrocław oraz uprawnienia do podróżowania komunikacją miejską (bilet co najmniej 7-dniowy lub uprawnienie do bezpłatnych przejazdów).

Spotkanie przedstawicieli Miasta z reprezentantami Urzędu Marszałkowskiego, Kolei Dolnośląskich i Polregio ma odbyć się w piątek, 3 marca 2023 r., tak by jak najszybciej przygotować treść finalnego porozumienia.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI