1.5 C
Wrocław
piątek, 9 grudnia, 2022

Wrocławscy artyści z Archiglass nagrodzeni na CODAaward 2022

WARTO PRZECZYTAĆ

Tomasz Urbanowicz i jego syn Konrad ze studia Archiglass zostali laureatami CODAaward w kategorii „Liturgical”. To prestiżowe wyróżnienie, które cieszy tym bardziej, biorąc pod uwagę fakt, że wrocławianie to jedyni Europejczycy, którzy zwyciężyli w tej edycji konkursu.

Autorzy i ich dzieło “Duch palatium”. Fot. studio Archiglass

CODAaward to konkurs, w którym wyróżnienia przyznawane są za najlepsze prace w dziedzinie sztuki w architekturze i przestrzeni publicznej na świecie. W 10. edycji rozpatrywanych było aż 406 projektów z 27 krajów. Nagrody przyznano w 11 kategoriach (Commercial, Hospitality, Transportation, Education, Healthcare, Landscape, Residential, Institutional, Liturgical, Public Space, People’s Choice).

Zwycięska praca wrocławskich artystów

Artyści zostali uhonorowani w kategorii „Liturgical” za „Ducha palatium”. To realizacja stworzona na poznańskim Ostrowie Tumskim. Tomasz Urbanowicz odtworzył zarys wczesnopiastowskiego budynku Mieszka I sprzed ponad 1000 lat. Instalacja została wykonana w szkle. Juror konkursu CODAaward Kevin Walz uznał, że to, co wyróżnia „Duchy palatium” to delikatna grafika oraz imponująca technologia konstrukcyjna. Proces tworzenia dzieła nie należał do najłatwiejszych. Do stworzenia „Ducha palatium” użyto niemal 200 części. Zostały odlane w piecu w Szopie Jazowej na ul Pasterskiej we Wrocławiu. Ważyły one razem 13,5 tony.

Odrzucam myślenie o technicznych problemach. Jeśli szkło jest ciężkie, zamawiam dźwig do transportu. Problem zawsze można rozwiązać, najważniejsza jest kreatywność i jej realizacja w postaci szkła – skomentował Tomasz Urbanowicz.

Inne projekty studia Archiglass

Wśród innych znanych prac artystów z Archiglass można zaliczyć szklane jajo, czyli tzw. portiernię w sieni łącznika między Uniwersytetem Wrocławskim a Kościołem Uniwersyteckim. Szklany portal Pasażu pod Błękitnym Słońcem w rynku również należy do dzieła autorstwa twórców nagrodzonych podczas tegorocznego CODAaward. Warto również wspomnieć, że Tomasz Urbanowicz został w roku 2021 zwycięzcą w dziedzinie kultura/sztuka/dizajn w plebiscycie 30 Kreatywnych Wrocławia.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI

400x750px3