Ładowanie

Dr Krzysztof Nowak i dr Stanisław Tubek w czasie zabiegu

Wrocławscy lekarze pomogli pacjentce chorującej na atypowe trzepotanie przedsionków

4 stycznia, 2024

Dr Krzysztof Nowak i dr Stanisław Tubek w czasie zabiegu fot. USK we Wrocławiu

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono nowatorski zabieg ablacji z zastosowaniem elektroporacji. W stolicy Dolnego Śląska tę metodę stosuje się od lipca 2023 roku w leczeniu migotania przedsionków. Tym razem lekarze poszli o krok dalej i podczas zabiegu wykorzystali obrazowanie trójwymiarowe w czasie rzeczywistym.

Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii, która charakteryzuje się szybkim i niemiarowym biciem serca. Nieleczona choroba może doprowadzić do wystąpienia niewydolności serca, powikłań zakrzepowo-zatorowych i udaru mózgu. We Wrocławiu od lipca 2023 roku pacjenci z migotaniem przedsionków leczeni są za pomocą zabiegu ablacji z wykorzystaniem elektroporacji. Metoda ta polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca odpowiedzialnych za nieprawidłowe przewodzenie impulsów przy użyciu pola elektrycznego. Niestety, w przypadku atypowego trzepotania przedsionków tradycyjne metody ablacji często okazują się nieskuteczne.

– Niestety, z uwagi na zmienność lokalizacji patologicznego „obwodu elektrycznego” u pacjentów z atypowym trzepotaniem przedsionków, taki zabieg może stanowić duże wyzwanie kliniczne. Najzwyczajniej w świecie ciężko jest znaleźć to miejsce – podkreślił dr Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.

Nowatorski zabieg w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu

Zabieg ablacji atypowego trzepotania przedsionków z zastosowaniem elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego przeprowadził zespół Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii pod kierownictwem dra n. med. Krzysztofa Nowaka.

Zastosowanie elektroporacji nawigowanej kompatybilnym systemem obrazowania elektroanatomicznego przyniosło w jej przypadku spektakularne rezultaty. System 3D umożliwił precyzyjne naprowadzenie cewnika ablacyjnego w miejsce odpowiedzialne za występowanie arytmii, z kolei elektroporacja umożliwiła jego skuteczne zniszczenie – wyjaśnił dr Stanisław Tubek, operator z Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Kliniki Kardiologii USK we Wrocławiu.

Zabieg nową metodą po raz pierwszy przeprowadzono pod koniec listopada 2023 r.

Tagi