Ładowanie

W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzono pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg elektroporacji, który pomaga w leczeniu migotania przedsionków.

Wrocławscy lekarze stosują nową metodę leczenia migotania przedsionków

13 lipca, 2023

W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzono pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg elektroporacji, który pomaga w leczeniu migotania przedsionków. Zabieg elektropolacji we Wrocławiu, fot. Tomasz Walów/UMW

W Instytucie Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu przeprowadzono pierwszy na Dolnym Śląsku zabieg elektroporacji, który pomaga w leczeniu migotania przedsionków.

Zabieg elektropolacji we Wrocławiu, fot. Tomasz Walów/UMW

Migotanie przedsionków to rodzaj arytmii, która charakteryzuje się szybkim i niemiarowym biciem serca. Może powodować duszności i osłabienie, a nieleczone doprowadzić do wystąpienia niewydolności serca, powikłań zakrzepowo-zatorowych i udaru mózgu. Choć brak konkretnych danych to szacuje się, że choroba ta dotyczy 2–4 procent Polaków. Narażeni na nią są szczególnie osoby starsze, zwłaszcza ci, u których zdiagnozowano choroby przewlekłe: niewydolność serca, chorobę niedokrwienną serca, cukrzycę, otyłość czy choroby płuc i nerek. Z tego powodu zaleca się, aby pacjenci powyżej 65. roku życia regularne wykonywali kontrolne badanie EKG.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Metody leczenia migotania przedsionków

Osoby, u których występuje migotanie przedsionków, mogą skorzystać z zabiegu ablacji. Ta małoinwazyjna metoda polega na unieszkodliwieniu fragmentów tkanek serca odpowiedzialnych za nieprawidłowe przewodzenie impulsów. Komórki niszczone są za pomocą fal ciepła lub przez ich mrożenie. Jedną z wad tych metod jest ograniczona precyzja w selekcji tkanek, które mają zostać uszkodzone. Dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się więc ablacja z wykorzystaniem elektroporacji. W tej metodzie nie jest wytwarzane ciepło. W terapii wykorzystuje się  krótkie impulsy pola elektrycznego.  

– Metoda ta jest niezwykle precyzyjna. Podczas zabiegu unieszkodliwiane są jedynie dokładnie wyselekcjonowane fragmenty mięśnia sercowego, bez narażania okolicznych struktur, takich jak nerwy czy naczynia. Dla pacjenta oznacza to większe bezpieczeństwo i mniejsze ryzyko ewentualnych powikłań – przekonujedr Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii Inwazyjnej Instytutu Chorób Serca USK we Wrocławiu.

Zabieg elektropolacji we Wrocławiu, fot. Tomasz Walów/UMW

Zabiegi elektroporacji we Wrocławiu

W Polsce metodę ablacji za pomocą elektroporacji stosuje się zaledwie od ośmiu miesięcy. Pierwszy tego typu zabieg przeprowadzono w listopadzie 2022 roku w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie i Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.

Tę nowoczesną i innowacyjną metodę leczenia zaczął stosować także Instytut Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Na Dolnym Ślasku pierwsze zabiegi elektroporacji wykonali dr Krzysztof Nowak, kierownik Pracowni Elektrofizjologii i Telemedycyny Instytutu Chorób Serca USK, oraz dr Stanisław Tubek.

Tagi