Ładowanie

Krasnale są jedną z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. Już niedługo wrocławski krasnal Życzliwek zamieszka obok molo w Sopocie!

Wrocławski krasnal zamieszka w Sopocie. To nie pierwszy skrzat, który wyjechał z miasta

8 czerwca, 2023

Krasnale są jedną z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. Już niedługo wrocławski krasnal Życzliwek zamieszka obok molo w Sopocie! Jeden z wrocławskich krasnali, zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay

Krasnale są jedną z wizytówek stolicy Dolnego Śląska. Zachęcają do odwiedzenia miasta zarówno młodszych, jak i starszych turystów. Już niedługo wrocławski krasnal Życzliwek zamieszka obok molo w Sopocie!

Niewątpliwie jednym z największych znaków rozpoznawczych Wrocławia jest zamieszkująca miasto liczna grupa krasnali. W niebanalny sposób zachęcają do zwiedzania najciekawszych miejsc i obiektów. Już w piątek, 9 czerwca, jeden z nich zamieszka w Sopocie i tam właśnie będzie promować wrocławską turystykę.

Krasnale przyciągają do Wrocławia jak magnes. Nierzadko ich niezwykłe imiona, atrybuty czy pozy wywołują uśmiech wrocławian i przyjezdnych. Są także sprytnym sposobem, by najmłodsi, poszukując tych małych figurek, przy okazji poznawały miasto i jego najciekawsze obiekty. Krasnale więc bawią i uczą. Na stałe zrosły się z tkanką miasta i dziś wielu odwiedza Wrocław, licząc także na spotkanie z krasnalami — opowiada dr Radosław Michalski dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki we wrocławskim magistracie.

Wrocławski krasnal stanie w Sopocie w najbliższy piątek

W piątek o 16:00 na molo obok mariny w Sopocie Prezydenci Wrocławia i Sopotu odsłonią krasnala Życzliwka Podróżnika. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych i popularnych miejsc w Polsce.

Sopot w czasie przedłużonego weekendu świętować będzie dwustulecie kurortu, a z tej okazji przybędzie do niego wielu turystów. Wrocław przejmie jedną ze scen — wrocławscy artyści lalkarze za pomocą ciekawych, plenerowych spektakli opowiedzą o dolnośląskiej stolicy.

Podczas obchodów 200-lecia kurortu, krasnal Życzliwek Podróżnik powita na sopockim molo. Dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Sopotu nasz wrocławski wysłannik na stałe zamieszka w tym uroczym miejscu. Uroczystemu odsłonięciu będą towarzyszyć m.in. pokazy kuglarskie, spektakle o wrocławskich krasnalach oraz moc innych atrakcji. Wieczorem wszyscy, ludzie i krasnale, będą się bawić na silent disco — opisuje Monika Mazur z wrocławskiego magistratu.

W Sopocie i Trójmieście do odwiedzenia Wrocławia zachęcać będą także Hydropolis i wrocławskie ZOO.

Ich zadaniem jest promocja turystyki

Krasnale w delegacji można spotkać także poza granicami Polski, m.in. w Wilnie, Lwowie, Waszyngtonie, Reykjaviku, Dreźnie, Guadalajarze w Meksyku i w czeskim Hradcu Kralove.

Tego typu działania przekładają się na turystykę. W 2022 roku Wrocław odwiedziło łącznie 4,8 mln dorosłych turystów i odwiedzających (ok. 5 mln w 2019 r.). Dodając dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia – w zeszłym roku 2022 do Wrocławia przyjechało ok. 5,8 mln turystów i odwiedzających. Szacuje się, że zostawili oni we Wrocławiu co najmniej 3,7 mld złotych. Około 10 proc. tej kwoty wpływa w podatkach do budżetu Wrocławia – to ok. 370 mln zł.

Z badań wynika, że często turyści, odwiedzając jedno miasto w Polsce, zaczynają planować kolejny cel podróży. Stąd pomysł promocji Wrocławia w Sopocie i zachęcenia turystów do przyjazdu z Pomorza na Dolny Śląsk.

Tagi