Podczas 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej nagrodzono Wrocławski Teatr Współczesny. Na to wyróżnienie składa się m. in. wieloletnia organizacja konkursu dramaturgicznego STREFY KONTAKTU.
Znamy już zwycięzców 30. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Nagroda trafiła do Marcina Libera za reżyserię dwóch spektakli. Pierwszy z nich to “Dramat rodzaju męskiego” z Wrocławskiego Teatru Współczesnego, który powstał na podstawie sztuki Jakuba Taczaka pt. “Stulejka”. Przyznano mu za nią nagrodę w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU. Drugi, doceniony przez jury spektakl w reżyserii Libera to “Dropie” z Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
Komisja Artystyczna konkursu nagrodziła teatry, które w ostatnim sezonie skupiały się na polskich sztukach współczesnych. Nagrodę główną w wysokości 80 000 złotych przyznała więc Wrocławskiemu Teatrowi Współczesnemu. Jego zasługi określiła jako “konsekwentne inwestowanie w polską dramaturgię, w tym organizowany od ośmiu lat konkurs dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, a także staranne wprowadzanie nagrodzonych tekstów do repertuaru”.
– Do udziału w tym konkursie zapraszamy – mniej więcej pół na pół – uznanych, tworzących dla teatru dramaturgów i dramatopisarzy oraz ludzi, którzy nigdy dla teatru nie pisali. To główna strategia tego konkursu – przyciągnąć do nas osoby, które mogą przynieść swoje strategie twórcze, wrażliwości oraz estetyki – powiedział Marek Fiedor, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego i dyrektor artystyczny Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU.
– Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego – podają organizatorzy.
Konkurs organizują Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU
VI Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU był swoistym finałem sezonu 2023/2024 we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Zaprezentowano na nim cztery czytania performatywne dramatów, które pochodziły z V Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU. Należały do nich:
- monodram „Nieznajoma z Sekwany” Jacka Dehnela w reż. Marka Fiedora,
- multimedialne widowisko pantomimiczno-aktorskie „Pamiętnik Żebra Adama” na podstawie sztuki Michała Bajera (w reż. Krzysztofa Boczkowskiego i Miłosza Pietruskiego),
- „Rozmowy mijane” Ignacego Karpowicza w reż. Jędrzeja Piaskowskiego
- „Budowniczy schronów” Michała Walczaka w reż. Barbary Bendyk.
W programie Festiwalu znalazł się też spektakl Barbary Bendyk i Szymona Króla na podstawie improwizacji aktorskich z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, pt “Pies”. Festiwal dopełniły zaś dwudniowe warsztaty dramaturgiczne, które poprowadziła aktorka i dramatopisarka Magdalena Drab.
Jeśli jesteście ciekawi sztuk napisanych na poprzednie edycje Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU, znajdziecie je na tej stronie internetowej.
Zobacz również: Kino Letnie w Centrum Historii Zajezdnia startuje już w piątek.