Ładowanie

Zdjęcie ilustracyjne

Wrocławski Węzeł Kolejowy. O co stara się miasto?

5 stycznia, 2024

Zdjęcie ilustracyjne fot. Wikipedia

Odbudowa stacji Wrocław Świebodzki, budowa nowych przystanków kolejowych oraz połączenia kolejowego na wrocławskie lotnisko to część zadań, które czekają na realizację. Aby Wrocławski Węzeł Kolejowy miał szansę się rozwijać, miasto apeluje o wpisanie projektu do Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku.

Krajowy Program Kolejowy do 2030 roku określa, jakie inwestycje będą finansowane ze środków krajowych oraz unijnych. W dokumencie zatwierdzonym przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie uwzględniono przebudowy Wrocławskiego Węzła Kolejowego, choć były premier Mateusz Morawiecki w 2019 roku obiecywał wsparcie dla powstania studium wykonalności dla WWK.

W 2019 roku wspólnie z Premierem Morawieckim i Marszałkiem Województwa podpisałem list intencyjny o woli współpracy przy opracowaniu Studium Wykonalności Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Ten dokument, opracowywany na zlecenie PKP PLK, miał pozwolić na kompleksowe rozpoznanie potrzeb inwestycji kolejowych na terenie aglomeracji wrocławskiej. Niestety, pomimo tego, że terminem realizacji był lipiec 2022 roku, wciąż nie mamy Studium, w którym powinny być rozpatrzone tak istotne sprawy jak np.: odbudowa stacji Wrocław Świebodzki, budowa połączenia kolejowego do lotniska we Wrocławiu, bezkolizyjnego przecinania się pociągów z tramwajami, przeprowadzenie trasy linii kolei dużych prędkości przez wrocławski węzeł kolejowy, możliwość wykorzystania linii towarowych dla ruchu pasażerskiego czy budowa nowych przystanków kolejowych – wylicza Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocławski Węzeł Kolejowy. Ważne inwestycje

Miasto ma ambitne plany rozwoju infrastruktury kolejowej. W studium wykonalności dla WWK ma znaleźć się m.in. budowa przystanków kolejowych Wrocław Maślice, Wrocław Zakrzów, Wrocław Gaj Wschód, Wrocław Borowska oraz powstanie czwartego toru na estakadzie do Dworca Głównego PKP. W projekcie Wstępnego Studium do Programu – Kolej+ do 2028 znalazła się też propozycja przeniesienia linii kolejowej nr 285 na towarową obwodnicę południową.

Zadań, o których wiemy, za którymi jesteśmy i na które czekamy jest zdecydowanie więcej. Przykłady? Rozbudowa Towarowej Obwodnicy Wrocławia wraz z przełożeniem linii 285 na Sobótkę; modernizacja linii 143 w kierunku Oleśnicy (z uwzględnieniem potrzeb bezkolizyjnych skrzyżowań z ul. Boya-Żeleńskiego, ul. Rychtalską, ul. Trzebnicką oraz ul. Reymonta – gdzie przewiduje się przebudowę wiaduktów kolejowych nad tymi drogami) czy powstanie tzw. 9-tej Szprychy, czyli linii kolejowej dużych prędkości, która ma zapewnić szybkie połączenie Wrocławia z Warszawą w około 1,5 h. Naszym postulatem jest także połączenie lotniska ze stacją Wrocław Żerniki. Mamy już tunel kolejowy pod lotniskiem tylko… szyn i pociągów brak. Brakuje trzech kilometrów torów – podkreśla prezydent.

Rozbudowa Wrocławskiego Węzła Kolejowego. Czy projekt trafi na listę priorytetową KPK?

W grudniu prezydent Wrocławia wysłał list do premiera Donalda Tuska z prośbą o zmianę Krajowego Programu Kolejowego do 2030 w zakresie Wrocławskiego Węzła Kolejowego.

Czekamy na te zmiany. Widzimy dla nich nadzieję i zrozumienie na szczeblu centralnym, a nade wszystko jesteśmy otwarci na współpracę z rządem, PKP i jej jednostkami, po to, żeby w realnej przyszłości rzeczywiście zintegrować kolej w strukturę Wrocławia i aglomeracji – informuje Jacek Sutryk.

 

Tagi