Ładowanie

Wrocławski żłobek najbardziej innowacyjny w Polsce!

30 września, 2023

Fot. UM Wrocławia.

Żłobek przy ul. Sygnałowej z tytułem najbardziej innowacyjnego żłobka w Polsce i ze specjalną nagrodą za wzorcowy jadłospis dla maluchów. W czwartek (28 września) wieczorem rozstrzygnięty został ogólnopolski konkurs  pod patronatem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Konkurs organizuje od 6 lat Ogólnopolskie Stowarzyszenie Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych. W tym roku swoje aplikacje wysłało ponad 100 placówek z całej Polski. 35 żłobków walczyło w finale.  

– Zwracamy przede wszystkim uwagę na metody opieki na dziećmi. Funkcje wychowawcze, edukacyjne i opiekuńcze są podstawą weryfikacji zgłoszeń.  Ocenialiśmy  także kwestie żywieniowe i bezpieczeństwa. Wrocławski żłobek wyróżniliśmy za szereg innowacyjnych rozwiązań, które zwiększają jakość opieki nad dziećmi. Doceniliśmy także  niezwykłą dbałość o kompozycję posiłków dla najmłodszych  – mówił  Robert Wilczek –  prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Publicznych i Niepublicznych Żłobków i Klubów Dziecięcych.

Żłobek przy ulicy Sygnałowej we Wrocławiu to jedna z najnowocześniejszych placówek w mieście. Rozpoczął działalność w 2020 roku i zapewnia opiekę 220 maluchom od 20 tygodnia życia.  To był pierwszy  taki wielofunkcyjny obiekt we Wrocławiu.  Po nim powstały kolejne – nowoczesne, energooszczędne i ekologiczne.

– W naszym żłobku jest 7 sal zabaw, każda  ma osobne wyjście na zewnątrz i zadaszone tarasy, gdzie dzieci w pochmurne i deszczowe dni mogą bawić się na zewnątrz. Budynek jest w pełni klimatyzowany i monitorowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mamy zajęcia z jogi, ćwiczenia oddechowe, cykliczne zajęcia sensoryczne czy zajęcia  w ogródku warzywnym, gdzie dzieci uczą się sadzić i pielęgnować roślin. To naprawdę  innowacyjna placówka  – podkreślała Iwona Bugajska dyrektorka Wrocławskiego Zespołu Żłobków.

Wszystkie posiłki w żłobku przygotowywane są na miejscu i komponowane na produktach wysokiej jakości, od lokalnych dostawców. Jadłospisy  przygotowywane są  przez dietetyka klinicznego, który współpracuje z placówką.   Żłobek posiada Certyfikat Zdrowego i Racjonalnego Żywienia

 Dbamy  by potrawy były zdrowe, kolorowe, uczymy dzieci poznawania nowych smaków i konsystencji, ograniczając przy tym sól, cukier i produkty przetworzone. Podpowiadamy też rodzicom ciekawe przepisy, z których mogą korzystać – mówiła  Eliza Werykowska, kierowniczka  Żłobka nr 16 przy ul. Sygnałowej.

ZAJĘCIA W ŻŁOBKU:
•        Elementy  jogi. W czasie zajęć światło jest zgaszone a dzieci otaczają dźwięki lasu czy szum morza
•        Zajęcia sensoryczne,  dopasowane do wieku dzieci
•        Zajęcia na magicznym dywanie – dzięki projektorowi multimedialnemu, zawieszonemu w jednej z sal, dzieci mogą skakać po wyświetlanych kałużach, zbierać liście, omijać kamyki. Ćwiczą refleks, koordynację,  a przy okazji doskonale się bawią.
•        Zajęcia sportowe
•        W kąciku relaksacyjnym pani psycholog obserwuje dzieci, daje wsparcie rodzicom oraz pomaga w pracy paniom opiekunkom.
•        Żłobek prowadzi także ogród warzywny. Dzieci sadzą i pielęgnują rośliny

EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA:
•        powietrzna pompa ciepła do ogrzewania wody,
•        instalacja fotowoltaiczna,
•        Zadbano o wody opadowe: powstały skrzynki rozsączające, studnie chłonne i zielony ogród,
•        43 drzewa, krzewy.

ZESPÓŁ:  
•        32 opiekunki,
•        7 pań salowych ,
•        3 panie kucharki,
•        pracownik pralni,
•        konserwator .

W placówce przy ul. Sygnałowej, podobnie jak w każdym publicznym żłobku we Wrocławiu,  personel korzysta z listy procedur, które należy zastosować w przypadkach trudnych,  zagrażających bezpieczeństwu dziecka. Kiedy istnieje podejrzenie, że wobec dziecka stosowana  jest przemoc lub jest zaniedbywane.  

Tagi