Zima to czas, w którym często decydujemy się na pomoc ptakom. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Które ptaki można dokarmiać i w jaki sposób to robić? Jak zbudować karmnik i gdzie go powiesić? Z odpowiedzią na te pytania przychodzi kampania edukacyjna „Dzikie w mieście”.

Miasto wraz z wrocławskim ogrodem zoologicznym za pomocą kampanii edukacyjnej „Dzikie w mieście” podpowiadają, jak zimą pomagać miejskiemu ptactwu. Ptaki, które spędzają zimę w naszym kraju, często potrzebują naszej pomocy. Trzeba jednak robić to odpowiedzialnie i z poszanowaniem zasad. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to regularnie, ponieważ ptaki przyzwyczajają się do miejsca swojej „stołówki”.
Najważniejsze jest to, czego nie robić
Ważniejsze od tego, jak dokarmiać ptaki jest to, w jaki sposób tego nie robić. Nieodpowiednie praktyki pomocy mogą im poważnie zaszkodzić.
Niewskazane jest dokarmianie łabędzi, kaczek i innych ptaków blaszkodziobych, czyli wodnych. Te gatunki powinny poradzić sobie same, a w czasie ostrej zimy odlecieć do cieplejszych krajów.
— Przez to, że są dokarmiane przez człowieka, przyzwyczajają się do niego i czekają, aż przyniesie im pokarm. Wtedy zostają na zimę na skutych lodem zbiornikach, zamiast odlecieć i to właśnie wtedy konieczne jest im pomóc. Cała ta sytuacja wynika z winy człowieka — informuje kampania „Dzikie w mieście”.
Jeśli zauważymy, że wodne ptaki nie odleciały na zimę, wtedy należy im pomóc. W okolicach zbiorników wodnych zamontowane są specjalne pojemniki z ziarnem, które dobrze nadaje się do karmienia. Ponadto, ptaki wodne jedzą ziarno, np. pszenicę, ale też płatki owsiane, obierki z warzyw (marchwi, pietruszki), liście kalafiora, brukselki, jarmużu, brokuła, surowe warzywa (a jeśli gotowane, to bez soli). Chleba i pieczywa nie wolno podawać ani wodnym, ani żadnym innym ptakom. Przez zawarte w wypiekach składniki, takie jak sól, mogą nawet umrzeć.
Jaki karmnik będzie odpowiedni? Zrezygnuj z „domku”
Karmnik w kształcie domku, który zarysował się w świadomości ludzi, nie jest odpowiedni dla ptaków. O wiele lepiej sprawdzi się taki, stworzony z siatki.
— Nowoczesne karmniki dla ptaków to proste tuby, do których sypie się ziarno. Możesz je znaleźć w sklepach ogrodniczych, zoologicznych i marketach budowlanych, ale też stworzyć ją samemu. Jak zbudować karmnik? Najlepiej wykonaj tubę z drobnej siatki, przez której oczka ptaki będą sobie wydziobywać pojedyncze ziarna. Siatkę kupisz w markecie budowlanym. Zawiń ją w tubę i zwiąż drucikiem. Daszek i podłogę możesz zrobić na przykład z dużej pokrywki od słoika — głosi kampania.
Tubę taką można napełnić sklepową mieszanką ziaren, jednak wielu składników zawartych w takich mieszankach ptaki nie chcą jeść. Najlepiej sprawdzi się zwykły, łuskany słonecznik bez dodatku soli. Jest łatwo dostępny, tani, a ptaki go uwielbiają.
Kule tłuszczowe — zrób je sam
Niektóre gatunki ptaków potrzebują tłuszczu. Popularna słonina wywieszana sikorkom nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ szybko jełczeje, zwłaszcza podczas wrocławskich zim, które nie są bardzo mroźne. Lepsze będą kule tłuszczowe — można kupić je w sklepie albo wykonać samodzielnie ze smalcu lub mielonej słoniny.
— Roztop ją na patelni, następnie wrzuć na nią paczkę słonecznika i orzechów. Odstaw do ostygnięcia. Gdy mieszanka przestygnie, przełóż ją do foremek, na przykład półkolistych miseczek. Możesz zatopić w nich sznurek, na którym powiesisz przekąskę. Przysmak może jednak spaść ze sznurka, więc lepiej jest go włożyć do siatki, najlepiej dość sztywnej, na przykład takiej jak do peklowania szynki, by ptak się w nią nie zaplątał — poleca kampania.
Pokarm umieść w bezpiecznym miejscu
Idealne miejsce dla karmnika czy kuli tłuszczowej jest w parku, na wysokości drzew. Tak wysoko, by nie dostał się do niego kot, ale nie aż tak, żeby ptak musiał zużyć dużo sił na dostanie się do niego. Z tego względu nie powinno wieszać się karmników na balkonach oraz przy oknach, zwłaszcza na wysokich piętrach. Ptaki brudzą, co może przeszkadzać sąsiadom, a ta praktyka jest też niebezpieczna dla nich samych — mogą paść ofiarą drapieżnika lub zderzyć się z szybą.