7.7 C
Wrocław
środa, 22 marca, 2023

Przerwa w spłacaniu kredytu czyli wszystko, co musisz wiedzieć o wakacjach kredytowych

WARTO PRZECZYTAĆ

Wakacje kredytowe są czasową przerwą w spłacaniu kredytu. To rozwiązanie pomoże kredytobiorcom przetrwać czas, w którym stopy procentowe są rekordowo wysokie. Każdy korzystający z tej możliwości będzie mógł sam zadecydować, jak ją spożytkuje. Komu przysługują wakacje kredytowe i jak do nich przystąpić?

Wakacje kredytowe będą okazją do zaoszczędzenia pieniędzy. Fot. pixabay

Stopy procentowe w ostatnich miesiącach znacznie wzrosły, pisaliśmy o tym tutaj. Aby kredytobiorcy poradzili sobie ze spłatą dużo wyższych rat, wprowadzono ustawowe wakacje kredytowe. Dzięki nim posiadacz kredytu w złotówkach może w tym i w przyszłym roku nie zapłacić łącznie ośmiu rat, które są przesuwane na koniec okresu spłaty.

Kiedy można zawiesić spłatę kredytu?

  • jeśli dotyczy kredytu mieszkaniowego lub pożyczki hipotecznej udzielonych w polskich złotych,
  • jeśli została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych,
  • jeśli została zawarta przed 1 lipca 2022 r., a termin zakończenia okresu kredytowania przypada po 31 grudnia 2022 r.

Przyznanie wakacji kredytowych nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Które raty najlepiej zawiesić?

Wakacje kredytowe pozostawiają nam możliwość wyboru, które raty chcemy zawiesić. Co będzie najkorzystniejsze dla kredytobiorców?

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się zawieszanie rat, które przypadają później, ponieważ oprocentowanie kredytów wciąż rośnie i prawdopodobnie nadal będzie rosło. Im późniejsza rata, tym jej wysokość może być wyższa. Dlatego w tym roku najlepiej zawiesić spłatę rat: sierpniowej, wrześniowej, listopadowej i grudniowej. Z kolei w przyszłym roku do zawieszenia warto wybrać raty: marcową, czerwcową, wrześniową i grudniową – Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors

Eksperci nie mają wątpliwości, warto skorzystać z tej opcji. Dotyczy to też tych osób, dla których spłata wyższych rat nie jest problemem. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze i późniejsza nadpłata kredytu są dla nas o wiele korzystniejsze.

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?

Przepisy ustawy wejdą w życie 28 lipca. Wtedy będzie można zacząć składać wnioski o przyznanie wakacji kredytowych. Składamy je w tym samym banku, w którym spłacany jest nasz kredyt hipoteczny. Można zrobić to w stacjonarnym oddziale lub przez internet.

Zobacz również:  Sądna sobota Ślęzy Wrocław

Procedury mogą różnić się w poszczególnych bankach, np. ostatecznym terminem, do którego należy złożyć wniosek.

WIĘCEJ WIADOMOŚCI

OSTATNIE WIADOMOŚCI