Polska Organizacja Osób Niepełnosprawnych co roku rozdaje nagrody „Lodołamaczy” osobom bądź firmom zaangażowanym w działania społeczne. W tegorocznej edycji 5 wyróżnień powędrowało do Wrocławia.
Lodołamacze, czyli statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie są przyznawane przedsiębiorstwom, instytucjom oraz osobom, które promują ideę „bez barier” oraz wspierają aktywizację osób z niepełnosprawnością w ich codziennym życiu. Wyróżnienie w konkursie można otrzymać w następujących kategoriach:
- Zatrudnienie chronione
- Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa
- Otwarty rynek pracy
- Instytucja
- Dziennikarz bez barier
- Przyjazna przestrzeń – dostępność
- Biznes Odpowiedzialny Społecznie- Zrównoważony Rozwój Biznesu (CSR/ESG)
- Zdrowa Firma
- Super Lodołamacz
- Lodołamacz Specjalny
Lodołamacze 2023 dla Wrocławia
W 18. edycji konkursu nagrodzono pięciu Lodołamaczy z Wrocławia. Wyróżnienie w kategorii instytucja otrzymała Fundacja na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Krzyś”. Superlodołamacza dostało stowarzyszenie Bonitum, a lodołamacza specjalnego Paweł Parus – kierujący m.in.: Klubem Kibica Osób Niepełnosprawnych. Statuetkę w kategorii dziennikarz bez barier odebrał tez Jarosław Perduta za film o Bartku Skrzyńskim „Skrzyni”.
-To dla mnie ważne wyróżnienie i ważny moment. Mam wśród osób niepełnosprawnych wielu przyjaciół. Jednym z nich był Bartek Skrzyński. Wspólnie organizowaliśmy kampanie na rzecz aktywności osób z niepełnosprawnością, wspólnie prowadziliśmy firmę producencką, wspólnie też realizowaliśmy programy w TVP Wrocław. Wszystko z myślą o wsparciu osób z niepełnosprawnością. Sens i istotę tych działań Bartek pięknie kiedyś sformułował w jednym ze swoich wywiadów, mówiąc o osobach ze specjalnymi potrzebami: „my nie potrzebujemy jałmużny, nie chcemy użalania się, my chcemy równych szans”. Cieszę się, że jakąś małą cegiełkę do tej Bartkowej walki mogłem dołożyć – podziękował za wyróżnienie Jarosław Perduta, laureat Lodołamacza.
– Naszym największym wrocławskim Lodołamaczem był i jest wciąż śp. Bartek Skrzyński, którego za kilka dni będziemy wspominać szczególnie mocno (zbliża się rocznica jego śmierci). Cieszę się, że Wrocław jest liderem rozwiązań „bez barier”, że wrocławianki i wrocławianie, ale nie tylko, budują swoje organizacje w sposób przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. To prawdziwie świadczy o naszej społecznej wrażliwości – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.