Ładowanie

24 czerwca rozpocznie się wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Remont zapewni modernizację starego ciepłociągu.

Wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Będą utrudnienia na drodze

17 czerwca, 2023

24 czerwca rozpocznie się wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Remont zapewni modernizację starego ciepłociągu. Ulica Kazimierza Wielkiego. Fot. BO

24 czerwca rozpocznie się wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Remont przeprowadzony przez Fortum zapewni modernizację starego ciepłociągu. Prace zakończą się przed rozpoczęciem roku szkolnego, a w wakacje mieszkańców czekają utrudnienia na drodze.

Ciepłociąg biegnący pod jezdnią na Kazimierza Wielkiego pochodzi z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych i jest najstarszą siecią na Starym Mieście. Lato jest dobrym czasem na przeprowadzenie inwestycji, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe i fakt, że czasowe wyłączenia ciepła nie będą stanowić tak dużego utrudnienia, jak zimą.

Czas wymienić tę wysłużoną sieć na nowoczesną. W przeciwnym przypadku zimą groziłyby nam awarie i przerwy w dostawie ciepła – uzasadnia Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Wymiana sieci ciepłowniczej na nowoczesną ma wiele zalet. To przede wszystkim jej wysoka wytrzymałość oraz długa żywotność. Dzięki izolacji zmniejszone zostaną starty ciepła, a sieć będzie bardziej odporna na zmiany temperatury, przez co będzie mniej awarii. Będzie stale monitorowana i zapewni mieszkańcom ciepło przez całą zimę.

Inwestycję podzielono na dwa etapy. Pierwszy obejmuje odcinek od ulicy św. Mikołaja do Krupniczej oraz od ulicy Zamkowej do Wierzbowej, realizowany będzie w terminie od 24 czerwca do końca lipca. Zaraz po nim rozpocznie się drugi etap, tym razem będzie to teren od ulicy Krupniczej do Zamkowej — ten z kolei potrwa już do końca wakacji.

Będą utrudnienia na drodze. Na czas wakacji wprowadzono tymczasową organizację ruchu

Tramwaje będą kursowały w czasie remontu bez zmian, jednak nieduże zmiany dotyczą pasażerów autobusów: K, 243, 245, 247, 248, 253, 257, które to pojadą nieco inaczej. Przesunięte zostaną dwa przystanki: Świdnicka w kierunku placu Dominikańskiego i Rynek w kierunku Karłowic i placu Jana Pawła II.

Cała ulica pozostanie dostępna dla pieszych i rowerzystów. Będzie także przejezdna dla kierowców, ale z utrudnieniami. Gdy Fortum zajmie jedną jezdnię, kierowcy będą jeździli przeciwległą – w obu kierunkach. Należy szczególnie przyjrzeć się pętli przez św. Mikołaja i Ruską oraz ulicy Szewskiej. Zmiany organizacji ruchu aut przedstawione są na mapach.

24 czerwca rozpocznie się wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Remont zapewni modernizację starego ciepłociągu.
Fot. Fortum
24 czerwca rozpocznie się wymiana sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Remont zapewni modernizację starego ciepłociągu.
Fot. Fortum

Zmiany zaczną obowiązywać w nocy z 23 na 24 czerwca. Informujące o nich znaki drogowe pojawią się już 17 czerwca, a Fortum i strażnicy miejscy będą rozdawać ulotki informacyjne. Trafią one też do skrzynek pocztowych okolicznych mieszkańców.

Wartość inwestycji to ponad 20 mln zł, z czego blisko 2,5 mln zł pochodzi z dofinansowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tagi