Ładowanie

W okresie kampanii wyborczych politycy dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie wyborców, a efekty ich starań są często bardzo kosztowne.

Wysokie koszty kampanii wyborczych. Sprawdź wydatki polityków

27 czerwca, 2023

W okresie kampanii wyborczych politycy dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie wyborców, a efekty ich starań są często bardzo kosztowne. Konwencja Konfederacji w Warszawie, fot. Konfederacja Facebook

Wybory parlamentarne odbędą się już jesienią 2023 roku. W tym czasie politycy dwoją się i troją, by przyciągnąć do siebie wyborców, a efekty ich starań są często bardzo kosztowne. Zobacz, ile środków pochłonęła produkcja i emisja spotów telewizyjnych PO oraz wynajem sali na konwencję Konfederacji.

Radek Karbowski, twórca Skrótu politycznego, czyli bazy danych na temat polityków opublikował na Twitterze zestawienie bieżących wydatków partii politycznych. W okresie kampanii wyborczych politycy starają się dotrzeć do jak największej liczby wyborców. Aby przyciągnąć uwagę i zdobyć poparcie obywateli inwestują niemałe sumy pieniężne, które pokrywają działania promocyjne.

NIE POLUBIŁEŚ NAS NA FACEBOOKU? ZMIEŃ TO I KLIKNIJ TUTAJ!

Koszty konwencji Konfederacji i PSL

Sobota, 24 czerwca obfitowała w spotkania przedwyborcze głównych partii politycznych. We Wrocławiu pojawił się Donald Tusk, a w Bogatyni przy kopalni Turów odbył się wiec PiS. W Warszawie miała miejsce konwencja Konfederacji, a w Grodzisku Mazowieckim wystąpienie PSL i Polski 2050. Koszt wynajęcia sali w Warszawskim Centrum EXPO XXI wyniósł 61 500 zł, a przygotowanie i obsługa konwencji PSL 169 494 zł.

– Wynajęcie powierzchni eventowej na konwencję w Warszawskim Centrum EXPO XXI kosztowało Konfederację 61 500,00 zł. Kosztów produkcji i transmisji wydarzenia jeszcze nie ma – napisał Radek Karbowski.

Polskie Stronnictwo Ludowe na przygotowanie i obsługę swojej ostatniej konwencji w Grodzisku Mazowieckim wydało 169 494,00 zł. Odpowiadała za to firma JMG Consulting Małgorzata Grochowska – przekazał twórca Skrótu politycznego.

Spoty telewizyjne PO

Jednym z elementów promocyjnych kampanii wyborczych są spoty telewizyjne. Platforma Obywatelska zaplanowała ich emisję w dwóch stacjach – TVN oraz Polsat. Na ten cel partia przeznaczyła w samym tylko czerwcu ponad 239 tys. złotych. Z kolei na produkcję filmów wydano 118 080 zł. Co ciekawe, tym zadaniem zajęła się Telewizja Echo24, stacja publikująca wiadomości z Wrocławia i Dolnego Śląska.

Platforma Obywatelska w czerwcu wydała 165 359,97 zł na emisje spotów w TVN oraz 73 939,78 zł na emisje w Polsacie. Sama produkcja spotu (nie jestem pewien, czy to konkretnie ten) kosztowała 118 080,00 zł i odpowiadała za nią Telewizja Echo24 – poinformował Radek Karbowski.

Finanse Polski 2050

Radek Karbowski opublikował również wynagrodzenia osób zatrudnionych przez Polskę 2050. Dane dotyczą miesięcznych dochodów netto:

  • 6000,00 zł – Agnieszka Buczyńska, II wiceprzewodnicząca, sekretarz generalny
  • 7000,00 zł – Katarzyna Karpa-Świderek, rzecznik prasowa
  • 8500,00 zł – Jacek Kozłowski, skarbnik
  • 9500,00 zł – Szymon Hołownia, przewodniczący
  • 10 000,00 zł – Maciej Żywno, osoba odpowiedzialna za współpracę z jednostkami samorządu terytorialnego
Tagi